Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інформаційна підтримка податкової служби Донеччини платникам податків

, опубліковано 15 липня 2025 о 15:40

З початку введення воєнного стану працюють «гарячі лінії» Головного управління ДПС у Донецькій області. Щоденно надаються роз'яснення з питань сплати платежів, повернення помилково сплачених коштів, реєстрації та обліку РРО/ПРРО, питання блокування податкових накладних, тощо. 

Сеанси телефонного зв’язку «гаряча лінія» відбулися в Краматорській, Покровській та Волноваській державних податкових інспекціях Головного управління ДПС у Донецькій області. 

Під час «гарячих ліній» розглядались актуальні питання роз'яснення звітування ФОПом про підприємницьку діяльність, сервіси ДПС та розрахунки з бюджетом, зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи, повернення помилково сплачених коштів, питання блокування податкових накладних, тощо. 

В Краматорській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Нюанси звітування ФОПом, що припинив підприємницьку діяльність». На запитання платників податків відповідала головний державний інспектор відділу обліку платників, об’єктів оподаткування та ведення реєстрів Краматорської ДПІ Ірина Коваленко.

Надаємо відповіді на найбільш актуальні питання. 

Який порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності?

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності можна умовно розділити на наступні кроки:

1.ФОП подає державному реєстратору або через портал «Дія» заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності (форма 1 з відміткою про припинення ФОП).

2. Державний реєстратор забезпечує передачу інформації про припинення підприємницької діяльності до інформаційної системи податкової, що є підставою для зняття з обліку платника податків. 

3.ФОП подає звітність та сплачує податки

4.ФОП закриває рахунки в банку

Яка дата з зазначених у Електронному кабінеті вважається датою зняття ФОП з обліку в податковій?

Згідно з пп. 1 п. 11.8 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, датою припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців є дата внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Який звітний період для подачі ліквідаційної декларації платника єдиного податку? 

Останнім звітним періодом для подачі декларації платника єдиного податку вважається період, у якому податковою отримано повідомлення про проведення держреєстрації припинення ФОП, а саме:

— для першої та другої груп – календарний рік (звітують протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року);

— для третьої групи – календарний квартал (звітують протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу).

Після припинення ФОП, потрібно подати Декларацію з єдиного податку з додатком 1 (Додаток 1 замінює звіт по ЄСВ).

Власники, орендарі та користувачі сільськогосподарських земель, а також голови сімейних фермерських господарств мають подавати розрахунок мінімального податкового зобов’язання разом із річною податковою декларацією.

Форму декларації для ФОПів на єдиному податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (зі змінами).

Які строки подання єдиної звітності у разі держреєстрації припинення діяльності?

Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.

Подання єдиної звітності за період, у якому проводилась процедура припинення згідно з п. 4 розд. І Порядку, здійснюється до завершення  державної реєстрації припинення фізичної особи – підприємця.

Особливості заповнення декларації платника єдиного податку за останній звітний період?

У рядку 8.1 декларації платника єдиного податку ставиться позначка що декларація подається за останній податковий (звітний ) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

До декларації додаються:

Додаток 1– відомості про дохід застрахованих осіб і сплату єдиного внеску. 

Додаток 2– розрахунок мінімального податкового зобов’язання за рік, якщо у підприємницькій діяльності використовувалися земельні ділянки (для 2 – 3 груп).

Під час заходу всі додзвонювачі отримали вичерпні відповіді на свої запитання. 

Податківець також нагадала, що за отриманням адміністративних послуг, усних консультацій та практичної допомоги з питань роботи електронних сервісів від ДПС платники податків можуть звернутися до фахівців Краматорської державної податкової інспекції за адресами:

- м. Краматорськ, бульв. Машинобудівників, буд. 22 

телефони: (066) 841-45-80 та (066) 318-91-47;

- м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3 

телефони: (06262) 2-31-89 та (095) 501-33-54

- сел. Олександрівка, площа Незалежності, буд.3 

телефони: (06269) 2-12-54 та (095) 058-04-89.

Також в Краматорській ДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Добровільна участь у системі пенсійного страхування». На запитання громадян відповідала головний державний інспектор Слов’янсько-Лиманського відділу обслуговування платників Ірина Мурашко.

Можливість добровільної участі у системі пенсійного страхування є надзвичайно важливим інструментом для громадян, які не мають офіційного працевлаштування або працюють за неформальними схемами. В умовах сучасної економіки, де частка самозайнятого населення та осіб, що працюють за гнучкими умовами, зростає, добровільна сплата ЄСВ дозволяє таким громадянам формувати власний страховий стаж та забезпечувати собі право на майбутню пенсію. Це значно знижує ризики соціальної незахищеності у пенсійному віці та сприяє фінансовій стабільності індивідуальних домогосподарств. Державна податкова служба активно інформує та підтримує платників у цьому процесі, зокрема через зручні електронні сервіси, що робить процедуру максимально доступною та прозорою.

Головною умовою для отримання гідної пенсії є набуття необхідного страхового стажу. Для коректного зарахування стажу критично важливо своєчасно сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Посадовець наголосила, що особи, які не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до платників єдиного внеску, мають реальну можливість самостійно подбати про своє пенсійне майбутнє. Це можливо шляхом добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Такий механізм дозволяє незастрахованим особам сплачувати страхові внески на добровільних засадах, гарантуючи стабільний дохід після досягнення пенсійного віку.

Процедура добровільної участі:

Для оформлення добровільної участі необхідно подати відповідну заяву до податкового органу. До заяви додаються копії трудової книжки, документа, що посвідчує особу, а також виписки із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5), де відображаються відомості про заробіток, дохід, внески та стаж застрахованої особи.

Договір про добровільну участь укладається не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви за типовою формою та діє протягом одного року. Сплата єдиного соціального внеску здійснюється щомісяця до 20 числа.

Розмір єдиного внеску:

Згідно з частиною шостою статті 10 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464), єдиний внесок для осіб, які мають право на добровільну сплату, встановлюється у розмірі 22% до визначеної бази нарахування ЄСВ. Базою нарахування є суми, що визначаються платниками самостійно, але не більше максимальної величини, встановленої Законом № 2464.

У випадку, якщо визначена база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску. Звертаємо увагу, що з 01.04.2024 розмір мінімальної заробітної плати становить 8000 гривень.

Електронний кабінет – ваш надійний помічник:

Для зручності та спрощення взаємодії з податковою службою, посадовець нагадала про можливість подання звітності та отримання послуг через Електронний кабінет. Цей сервіс є найбільш популярним, захищеним, персоналізованим та безпечним інструментом для платників податків та громадян. Були надані роз’яснення щодо отримання Електронного цифрового підпису (ЕЦП), а також процесу формування, підписання та відправлення податкової звітності.

Консультаційна підтримка:

Під час сеансу «гарячої лінії» платники податків отримали вичерпні відповіді на свої питання. У разі виникнення додаткових питань щодо подання заяв, звітності, сплати податків громадяни можуть звернутися до фахівців Центрів обслуговування платників (ЦОП) Краматорської ДПІ за адресами: 

·       м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 22 

·       м. Слов’янськ, площа Соборна, 3 

·       Краматорський р-н, с-ще Олександрівка, площа Незалежності, 3 

Контактні телефони: 

·       +38 (066) 841-45-80 ,+38 (095) 501-33-54, (06262) 2-31-89, (06262) 2-43-97, (06269) 2-12-54, +38 (095) 058-04-89. 

Також є можливість здійснити попередній запис до ЦОП та визначити зручні дату і час візиту через Контакт-центр ДПС за номером: 0800501007.

В Покровській ДПІ 09 липня 2025 року відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи», який проводила старший державний інспектор Покровської ДПІ Наталія Гуріна.

        З 15 квітня 2025 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.02.2025 № 119 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – Наказ № 119), яким внесені зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859.

     Фахівець звернула увагу на змінам, які  передбачено:

     заповнення фізичними особами – підприємцями на загальній системі, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним нового Додатку АП «Розрахунок авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб за податковий (звітний) рік, що розраховується фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), які здійснюють роздрібну торгівлю пальним» до податкової декларації про майновий стан і доходи (далі –Декларація);

     заповнення зазначеною вище категорією платників у рядку 3.1 розділу ІІІ Додатку Ф2 до Декларації суми авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб сплачених за звітний рік;

    врахування у Додатку КІК до Декларації особливостей оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній у разі його розподілу або фактичної виплати відповідно до п. 170.13 ст. 170 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ.

       На останок нагадала, що нова форма Декларації застосовуватиметься з 1 січня 2026 року. 

     Інспектор наголосила, що для зручності формування звітності функціонує електронний кабінет платника податків (https://cabinet.tax.gov.ua). 

 

У Волноваській ДПІ 11 липня 2025 року відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Електронні сервіси». за участі начальника Волноваської ДПІ Головного управляння ДПС у Донецькій області Геннадія Охрименка.

Електронні сервіси ДПС запроваджено з метою забезпечення комфорту та зручності платників у спілкуванні з податковою службою. Використання електронних сервісів надає багато переваг, зокрема це економія часу та витрат, відсутність черг, доступність, оперативність, актуальність, дистанційність. 

ДПС продовжує цифрову трансформацію та розширює електронні сервіси, щоб спростити роботу бізнесу та громадян.

Пропонуємо переглянути добірку відповідей на запитання, що надійшли під час проведення сеанс телефонного зв’язку.

Питання: Як дистанційно платникам податків записатися до ЦОПів - електрона черга для отримання послуг ?

Відповідь: Платникам податків для зручності отримання послуг діє дистанційний запис до Центрів обслуговування платників (ЦОП) – електронна черга. 

До електронної черги для відвідування ЦОПів можна записатись онлайн на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі за посиланням: zir.tax.gov.ua/main/queue. 

Також попередній запис на отримання послуг у ЦОПах доступний через Контакт-центр ДПС за телефоном 0 800 501 007

Питання: Як здійснюється вхід до Електронного кабінету із застосуванням файлового ключа, або ключа Дія.Підпис?

Відповідь: Для здійснення входу до приватної частини Електронного кабінету за допомогою файлового кваліфікованого електронного підпису необхідно: 

натиснути «Вхід» на головній сторінці Електронного кабінету; 

·                   у вікні «Вхід до особистого кабінету» обрати вкладку «Файловий ключ»; 

·                   у полі «Оберіть АЦСК» обрати надавача електронних довірчих послуг, яким видано кваліфікований електронний підпис; 

·                   у полі «Особистий ключ», використовуючи кнопку «Обрати», завантажити файл із ключем; 

·                   вказати пароль доступу до особистого ключа у полі «Пароль захисту ключа» та натиснути «Зчитати»; 

·                   після успішного зчитування ключа здійснити вхід до приватної частини Електронного кабінету використовуючи кнопку «Увійти». 

Для здійснення входу до приватної частини Електронного кабінету за допомогою Дія.Підпис необхідно: 

- натиснути «Вхід» на головній сторінці Електронного кабінету; 

- у вікні «Вхід до особистого кабінету» обрати вкладку «Дія.Підпис»; 

- натиснути «Отримати код» та відсканувати згенерований QR-код; 

- у мобільному додатку «Дія» здійснити підтвердження особи та підписати «Запит на підпис документа через Дія.Підпис». 

Нагадуємо, що вхід до Електронного кабінету здійснюється за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал Державної податкової служби України. 

Питання: Як вести облік податків дистанційно?

Відповідь: Користування «Електронним кабінетом» вхід до якої здійснюється за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua, надає можливість працювати платникам з органами ДПС дистанційно, а саме: 

- переглянути дані інтегрованої картки платника податку про стан розрахунків з бюджетом (нараховано, сплачено, переплата, податковий борг, штрафні (фінансові) санкції, пеня) у пункті меню «Стан розрахунків з бюджетом»; 

- формувати платіжні документи щодо сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету; 

- створювати Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС (форма «J/F1300207» в приватній частині електронного кабінету у пункті меню «Заяви, запити для отримання інформації»); 

- переглянути інформації про рух коштів на єдиному рахунку та інформацію про залишок коштів на єдиному рахунку; 

- спрямувати Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (форма «J/F1302002» у пункті меню «Заяви, запити для отримання інформації»); 

- здійснювати офіційне листування з органами ДПС України, отримувати адміністративні послуги, сплатити податкові платежі тощо. 

Також на субсайті Головного управління ДПС у Донецькій області розміщено актуальні реквізити рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного, місцевого бюджетів та єдиного соціального внеску в розділі «Рахунки для сплати платежів» за посиланням: https://dn.tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv

Питання: Як отримати безкоштовні електронні ключі для бізнесу та громадян від ДПС? 

Відповідь: Електронний підпис – це вже не просто зручність, а необхідність для сучасного бізнесу та громадян. 

Щоб отримати кваліфіковані електронні довірчі послуги, потрібно: 

1. Ознайомитися з правилами та умовами надання послуг на вебсайті https://ca.tax.gov.ua у розділі «Отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг». 

2. Підготувати необхідні реєстраційні документи (список є на вебсайті). 

3. Прийти до пункту реєстрації з оригіналами документів (адреси вказані в розділі «Контакти» на вебсайті). Якщо у вас є паспорт у «Дії» (версія 2.0+), можна пройти ідентифікацію через смартфон за допомогою функції «Шеринг». 

4. Взяти з собою носій інформації для збереження особистого ключа (захищений носій ключової інформації). 

Оновити сертифікат можна самостійно всього за кілька хвилин через сервіс (дистанційного) повторного формування сертифікатів за електронним запитом. Дистанційно сформувати нові сертифікати зможуть лише ті користувачі, які мають: 

·                   чинні сертифікати (наприклад до закінчення строку чинності сертифікатів залишилося декілька днів); 

·                   незмінні реєстраційні дані (ПІБ, адреса реєстрації місця проживання, код ЄДРПОУ організації тощо); 

·                   особистий ключ, доступний лише користувачу та не є скомпрометованим. 

Новий ключ буде дійсним до 2 років. 

Питання: Як отримати довідку про джерела та суми нарахованого доходу, ПДФО та військового збору за допомогою мобільного додатку «Моя податкова»?

Відповідь: Завантажити застосунок можна на мобільний телефон на платформі iOS (в App Store) та на платформі Android (в Google Play). 

Вхідна ідентифікація користувача відбувається за допомогою файлового або хмарного кваліфікованого електронного підпису будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Для отримання відомостей з Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору необхідно в розділі «Послуги» обрати пункт «Отримати відомості про суми виплачених доходів» та в екранній формі запиту вказати бажаний період.

Результат виконання запиту формується протягом 5 хвилин.

Переглянути та завантажити довідку про доходи можна у розділі «Повідомлення» мобільного застосунку.

Звернув увагу на можливість здійснення листування в електронному вигляді. Підкреслив що, заяву про бажання отримувати документи через Електронний кабінет стало ще простіше: потрібно лише у меню «Налаштування» обрати вкладку «Бажання листування з податковою».

В ході телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали вичерпні відповіді на свої запитання.