Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про єдиний податок йшлося на «гарячій лінії» у Добропільській ДПІ

опубліковано 09 травня 2024 о 14:37

Головний державний інспектор Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Віта Полонська провела телефонну «гарячу лінію» на тему: «Єдиний податок: порядок обрання, переходу або відмови».

Пропонуємо вашій увазі відповіді на деякі із питань, які були обговорені під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».

 

Питання: Чи є підставою для відмови у реєстрації платником єдиного податку ФОП наявність у нього податкового боргу, як у громадянина?

Відповідь. Підставою для контролюючих органів при прийнятті рішення про відмову у реєстрації фізичної особи-підприємця платником єдиного податку є наявність у такого платника податків податкового боргу зі сплати податків та зборів, за якими визначені грошові зобов’язання, в тому числі, які не пов’язані із здійсненням господарської діяльності, крім наявної недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

Відповідно до підпункту 291.5.8 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

При цьому вимоги, зокрема, пункту 291.5 статті 291 Кодексу не поширюються на платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) (пункт 291.8 статті 291 Кодексу).

Отже, однією з підстав для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку згідно з підпунктом 299.6.1 пункту 299.6 статті 299 Кодексу є невідповідність такого суб’єкта господарювання вимогам, встановленим статтею 291 Кодексу.

Податковий борг – сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Кодекс не регулює питання, зокрема, погашення зобов’язань зі сплати єдиного внеску (крім особливостей функціонування єдиного рахунку, подання звітності щодо суми нарахованого єдиного внеску), зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (пункт 1.3 статті 1 Кодексу).

 

Питання: У разі зміни відомостей, внесених до реєстру платників єдиного податку, платники повинні подати відповідну заяву?

Відповідь. Згідно з підпунктом 298.3.1 пункту 298.3 статті 298 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники єдиного податку у разі зміни відомостей, внесених до реєстру платників єдиного податку, мають надати заяву, до якої, зокрема включаються відомості про зміну видів господарської діяльності.

Також, абзацом першим пункту 298.6 статті 298 Кодексу визначено, що у разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни.

Враховуючи зазначене та для забезпечення відображення у реєстрі платників єдиного податку достовірної інформації про види господарської діяльності, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи у разі зміни видів господарської діяльності протягом податкового (звітного) періоду повинна подати заяву про внесення змін до реєстру платників єдиного податку не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни.

Разом з цим, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів), платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (підпункт 7 підпункт 298.2.3 пункт 298.2 стаття 298 Кодексу).

Питання: Коли можна змінити систему/групу оподаткування? 

Відповідь. Кожен підприємець може обрати або змінити систему оподаткування або групу єдиного податку, але є нюанси, які варто врахувати, щоб не потрапити на сплату інших податків і штрафні санкції. Розглянемо особливості зміни системи оподаткування і групи спрощеної системи оподаткування.

Якщо ви лише зареєструвалися ФОП, то автоматично перебуваєте на загальній системі оподаткування і для обрання спрощеної системи вам потрібно подати до органу ДПС за місцем реєстрації ФОП заяву про перехід у відповідний термін:

-  для переходу на 1-шу або 2-гу групу єдиного податку потрібно подати заяву до кінця місяця, в якому відбулася реєстрація ФОП. Навіть якщо ви зареєстрували ФОП в останній день місяця, то цього ж дня слід подати заяву на обрання спрощеної системи оподаткування. При цьому на єдиному податку ФОП перебуватимете з 1-го числа наступного за місяцем реєстрації місяця.

-  для переходу на 3-ю групу єдиного податку слід подати заяву протягом 10 календарних днів з дня реєстрації ФОП. При цьому на єдиному податку ФОП перебуватиме з дня реєстрації.

Якщо строки подання заяви будуть порушені, то перейти на єдиний податок ви зможете вже лише з нового кварталу, подавши заяву на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу.

Також протягом року застосувати перехід на спрощену систему оподаткування ФОП може лише один раз. Тобто, якщо ви перший квартал перебували на єдиному податку, а з 2-го кварталу перейшли на загальну систему оподаткування, то знову перейти на спрощену ФОП зможе лише з нового календарного року.

Змінити систему оподаткування – з загальної на спрощену, або навпаки, групу спрощеної системи можливо лише з 1-го числа нового кварталу. При цьому для переходу на спрощену систему оподаткування (єдиний податок) або зміни її групи слід подати до органу ДПС, в якому ви перебуваєте на обліку, заяву на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого бажаєте  здійснити перехід. В даній заяві потрібно зазначити групу, ставку та дату, з якої ви плануєте перехід.

Для того, щоб перейти на загальну систему оподаткування, слід подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування до відповідного органу ДПС не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку кварталу, в якому плануєте здійснити зміни.