Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

До уваги платників екологічного податку! Слов’янські податківці відповідають на запитання

, опубліковано 26 лютого 2024 о 09:35

У Слов’янській ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». Наводимо деякі запитання, що надійшли від платників податків та відповіді на них.

 

Питання. Хто з суб’єктів господарювання повинен сплачувати екологічний податок, коли та як за ним звітувати та що врахувати під час  підготовки квартальної звітності?

 

Відповідь. Екологічний податок – загальнодержавний обов’язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів:

  • викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення,
  • скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти,
  • розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання),
  • фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів накопичених до 01 квітня 2009 року (п.п.14.1.57 п.14.1 ст. 14 ПКУ).

 

Податкова декларація з екологічного податку подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 07.09.2023 року №488, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 25.09.2023 року №1666/40722, базовий період – календарний квартал (ст..250 ПКУ).

Змінені форми Декларації та додатків розміщені в інформаційний базі ДПС «Податковий блок» за кодами:

J0302006 - декларація з екологічного податку (для юридичних осіб);

Додаток 1 «Розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення» (форма J0320106);

Додаток 2 «Розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти» (форма J0320206);

Додаток 3 «Розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах» ( форма J0320306);

Додаток 4 «Розрахунок за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (форма J0320406);

Додаток 5 «Розрахунок за утворення радіоактивних відходів і сплачується за придбання джерел(а) іонізуючого випромінювання (форма J0320506);

Додаток 6 «Розрахунок за  тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (форма J0320606).

Надавати декларації та додатки за зміненими та оновленими формами необхідно починаючи із звітного періоду IV квартал 2023 року, з дотриманням норми п.250.2 ст.250 Кодексу, щодо 40-денного періоду подання квартальної звітності та 10-денного періоду виконання зобов’язань після завершення граничного строку подання звітності.

 

 

Питання. Які особливості нарахування екологічного податку?

 

Відповідь. Кодексом передбачено, що у разі, якщо платник екологічного податку з початку року не планує здійснення викидів, скидів, розміщення, утворення протягом звітного року, то такий платник податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення податку (п.250.9 ст.250 ПКУ).

Податкові зобов’язання з податку за викиди двоокису виникають у суб’єктів господарювання, у яких сукупний річний обсяг викидів двоокису перевищує 500 тон (п.240.7 ст.240 ПКУ).

Податкові зобов’язання з податку за скиди, що відбуватимуться у період з 01 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року включно обчислюються за ставкою, що відповідає 90 відсоткам ставки зазначеної в п.245.1 і 245.2 ст.245 (п.37 підрозділу 5 Перехідних положень Кодексу).

 

Питання. Які особливості декларування екологічного податку у період дії воєнного стану?

 

Відповідь. 6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон № 3050).

         Законом №3050 змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій). Згідно з Законом №3050 Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. 

Постанова Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 (далі – постанова № 1364) визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зокрема, пунктом 1 постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), якому делегуються повноваження щодо затвердження переліку територій, а також  визначаються складові переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма переліку територій.

Наказом № 309 у розділі І затверджені території можливих бойових дій (частина перша) та території активних бойових дій (частина друга), у розділі ІІ затверджені тимчасово окуповані російською федерацією території України.

        Згідно з п.п. 69.16 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу починаючи з 1 січня 2023 року в частині територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, екологічний податок не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території.

Екологічний податок не нараховується та не сплачується платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на земельних ділянках, забруднених вибухонебезпечними предметами, за період, коли такі земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, та/або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.

 

Слід зазначити, що згідно положень Наказу № 309 Слов’янська міська територіальна громада, Святогірська міська територіальна громада, Андріївська сільська територіальна громада, Миколаївська міська територіальна громада, Черкаська селищна територіальна громада Краматорського району відноситься до території можливих бойових дій з 24 лютого 2022 року по теперішній час. Лиманська міська територіальна громада відноситься до території активних бойових дій з 01.01.2023 року.