Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Покровська ДПІ на зв’язку з платниками податків з питань застосування РРО/ПРРО

, опубліковано 18 червня 2025 о 14:51

У  Покровській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області днями відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників  відповідав завідувач  сектору обліку платників, об’єктів оподаткування та ведення реєстрів Босенко Євген. За інформацією ДПС України, тільки за останні три місяці 2025 року платниками зареєстровано близько 20 тисяч РРО/ПРРО, тому питання реєстрації та використання реєстраторів, для платників наразі вельми актуальне.

Під час «гарячої лінії» посадовець проінформував платників про затвердження Державною податковою службою 16 травня 2025 року Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції. Наразі в ньому 202 моделі РРО, які можуть використовуватись суб’єктами господарювання. 27 із них отримали оновлені версії програмного забезпечення.

Податківець наголосив, що зміни до Державного реєстру та оновлення програмного забезпечення окремих реєстраторів розрахункових операцій, жодним чином не означає неможливості використання решти РРО.

Крім того, фахівець акцентував увагу всіх платників, що з 1 березня 2025 року діють нові форми чеків. Зазначив, що чек не буде прийнятий як розрахунковий документ у разі відсутності в ньому хоча б одного з обов’язкових реквізитів, або недотримання сфери призначення РРО. Разом з тим, помилки/неточності в назві товару в чеках, які не призвели до спотворення інформації про розрахункову операцію не є підставою для визнання чека недійсним. 

До Вашої уваги  питання та відповіді на них, які найчастіше виникали під час «гарячої лінії»:

Питання: Яким СГ в 2025 році дозволяється проводити розрахункові операції в готівковій формі без застосування РРО?

Відповідь: Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненням (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.  П. 9 ст. 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) або ПРРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.  Але разом з тим є виключення:  Нормами  пункту 296.10 ПКУ та статті 8 Закону №265 встановлені певні виключення коли СГ можуть працювати без РРО/ПРРО, а також без розрахункових квитанцій (далі РК) та КОРО, це ФОП – платники єдиного податку  1 групи. Застосування такими платниками РРО/ПРРО здійснюється виключно за власним бажанням. Крім того, п.1 ст.9 Закону № 265 передбачено звільнення від обов’язкового застосування РРО при здійсненні розрахункових операцій  при реалізації продукції власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності при умові проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного СГ. Ця норма не стосується підприємств торгівлі та громадського харчування та операцій з продажу технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів х дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння.

Питання: Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО у разі оплати карткою за товари в інтернеті?

Відповідь: Відповідно до пп.9 п.3 розділу І Положення «Про порядок емісії та еквайрінгу платіжних інструментів», затвердженого постановою НБУ від 23.07.2022 № 164, еквайрінг платіжних інструментів – це платіжна послуга, що полягає у прийнятті платіжних інструментів, результатом якої є переказ коштів отримувачу та/або видача коштів у готівковій формі. Тобто це форма розрахунку, де покупець оплачує товар на сайті через веб-інтерфейс, вказавши реквізити власної картки. 

Таким чином, використання РРО/ПРРО при розрахунках карткою в інтернеті є обов’язковим. Виключення становлять випадки коли кошти перераховуються з поточного рахунку на поточний рахунок у форматі IBAN (через мобільні застосунки), або вносяться готівкою (карткою) через касу банку, для подальшого зарахування на поточний рахунок, або вносяться через платіжний термінал, який належить банку. В цих випадках розрахунок вважається безготівковим.

Контактний телефон: 0976705206

Під час гарячої лінії платники податків отримали вичерпні відповіді на всі питання.