Волноваська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Донецькій області інформує, що відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України від (далі – Кодекс) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Вичерпний перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено у п. 166.3 ст. 166 Кодексу.
До такого переліку також включається сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти платником податку та/або членом його сім’ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою (п. п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Кодексу).
Звертаємо увагу, що право на податкову знижку може бути надано виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.
Отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка не є суб'єктом господарювання (п. п.14.1.170 п.14.1 ст.14 Кодексу), отримує офіційно заробітну плату і платить із неї загальнодержавний податок на доходи.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права регулює Закон України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2145). Частиною шостою ст. 79 Закону № 2145 встановлено, що розмір та умови оплати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, за надання додаткових освітніх послуг встановлюються договором.
Протягом 2025 року фізичні особи мають можливість отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2024 році. Для цього до 31 грудня 2024 року (включно) необхідно до контролюючого органу, в якому платник перебуває на обліку, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) та документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку на доходи фізичних осіб, та підтверджувати необхідними документами, достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку, а саме:
· копія паспорта / ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
· копія паспорта або свідоцтва про народження / ідентифікаційного коду здобувача освіти;
· копії платіжних та розрахункових документів, зокрема, квитанції, фіскальні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують надавача послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою;
· довідка про заробітну плату за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги, якщо є;
· копія договору з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено заклад освіти – надавача послуг і здобувача освіти – отримувача послуг, вартість таких послуг і строк оплати за такі послуг;
· копії документів, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення).
Копії документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку. Витрати на навчання за кордоном та сплата за проживання гуртожитку при обчисленні податкових пільг не включаються.
Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації реквізити електронного розрахункового документа.
Але існують певні обмеження при нарахуванні. Так, абзацом першим п. п. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 Кодексу, зокрема, передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшену з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі за ідентифікатором F0100214 з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».