Днями Мирноградською ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області був проведений черговий сеанс «гарячої» телефонної лінії на тему: «Як і коли ФОП-«єдинникам» подавати єдину звітність за 2021 рік?»
Фахівець розповіла, що базою нарахування єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП) на загальній системі оподаткування є сума доходу (прибутку), що підлягає оподаткуванню ПДФО. Для підприємців – платників єдиного податку першої – третьої груп базою нарахування ЄСВ є сума, визначена такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць і встановлена у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій).
ФОП на загальній системі та платники єдиного податку, звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують соціальну допомогу чи пенсію.
ФОП на єдиному податку, на загальній системі та особи, які провадять незалежну професійну діяльність сплачують ЄСВ до 19 числа місяця, що йде за звітним кварталом.
Нараховані за себе суми ЄСВ фізичні особи – підприємці 1-ї та 2-ї групи відображають в складі «Декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця» за 2021 рік в Додатку 1 (Розрахунок ЄСВ).
Строк подання – до 1 березня 2022 року.
Нараховані за себе суми ЄСВ фізичні особи – підприємці 3-ої групи за ввесь рік відображають у складі «Декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця» за 2021 рік в Додатку 1 (Розрахунок ЄСВ).
Період створення звіту з Додатком 1 – IV квартал 2021 р., строк подання – до 9 лютого 2022 року.
Спеціаліст повідомила, що розділ 9 Додатка 1 заповнюється наступним чином:
у графі 2 «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) з урахуванням максимальної величини» – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, та не більшою максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
у графі 3 «Розмір єдиного внеску» – зазначається ставка єдиного внеску 22%;
у графі 4 «Сума нарахованого єдиного внеску» – відображається сума єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 2, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця, зазначений у графі 3.
Усі графи розд. 9 заповнюються в розрізі календарних місяців.
Показники граф 2 та 4 розд. 9 підсумовуються у рядку «Усього».
У випадках звільнення від нарахування та сплати єдиного внеску графи 2, 3 та 4 не заповнюються.
Фахівець також закликала до подання звітності в електронному вигляді та нагадала, що всі річні звіти ФОП можна подати з використанням електронних сервісів ДПС, зокрема Електронного кабінету за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/ та порадила не зволікати і вчасно потурбуватись про отримання або подовження кваліфіковано електронного підпису.