Головне управління ДПС
у Донецькій області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Легалізація зайнятості та заробітної плати - два основних аспекти легалізації трудових відносин!

, опубліковано 25 листопада 2021 о 15:04

Нелегальна зайнятість - це використання роботодавцями найманої робочої праці без належного оформлення трудових відносин, її ще називають «тіньовою» зайнятістю. Для цього роботодавцями, крім традиційного, використовуються й інші способи: це так звані стажування чи застосування випробувального терміну (належним чином не оформленого) або оформлення працівника на неповний робочий час, у разі фактичного виконання роботи за повний робочий час.

При цьому роботодавці здебільшого трактують ці поняття на свій лад, переконуючи себе, що на цей період можна не оформляти працівників офіційно і безпідставно відтерміновують укладення трудового договору.

         Випробувальний термін згідно чинного законодавства може бути застосований роботодавцем тільки після офіційного працевлаштування найманої особи. Умова про випробування повинна бути обумовлена в наказі про прийняття на роботу.

Цікавим питанням також є працевлаштування найманих працівників під виглядом укладення з ними цивільно-правових договорів. При цьому не виникають трудові відносини, які регулюються трудовим законодавством, і працівник не має права на відпустку, інші соціальні гарантії та передбачені для

працівників, які працюють за трудовими договорами. За таким договором не платиться щомісячна зарплата, а  виплата здійснюється в терміни, встановлені договором на підставі підписаних актів прийому-передачі наданих послуг (виконаних робіт).

Що стосується «тіньової» заробітної плати, або так званої заробітної плати «в конвертах» – тут теж багато цікавого.

Інколи підприємства платять своїм працівникам дві заробітні плати - офіційну і неофіційну (тіньову або так звану зарплату «в конвертах»), що наче і вигідно як для роботодавця, так і для самого працівника, але в результаті це призводить до негативних наслідків.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, оскільки до кишені надходять «чисті доходи». Надаючи згоду працювати на таких умовах, робітники самі позбавляють себе соціальних гарантій.

Небезпека «тіньової» зарплати, як і «тіньової» зайнятості, полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а особливо в тому, що втрачається страховий стаж для призначення пенсії при досягненні пенсійного віку, працівники не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.

Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно (без укладення трудового договору), працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску. При цьому працівник може працювати понад норму, без вихідних та у святкові дні без додаткової оплати за це, не буде дотримано мінімальних гарантій в оплаті праці. Працівника можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

Працівник, який працює без укладення трудового договору, не буде мати права на відпустку та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок - на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань. Також, такий працівник не матиме змоги зареєструватися у службі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу.

У разі оформлення  на роботу неофіційно, отримати належний під час звільнення розрахунок в переважній більшості випадків вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити у суді з допомогою свідків.

Центральна ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області  звертає увагу  роботодавців та громадян на необхідності зробити крок назустріч суспільству –  легалізувати найману працю та відмовитись від «чорної» зарплати в «конвертах».