З метою реалізації Стратегії державної кадрової політики, що є складовою Національного плану дій щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки, частиною суспільно-політичних реформ у різних галузях життєдіяльності держави, Нацдержслужба України забезпечує координацію професійної підготовки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з урахуванням реальних кадрових потреб у сфері державного управління та ключових галузей економіки.
Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» підготовка фахівців для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування позиціонується як післядипломна освіта, тобто спеціалізоване вдосконалення освіти та професійної підготовки особи шляхом поглиблення, розширення і оновлення її професійних знань, умінь і навичок або отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста/магістра та практичного досвіду.
З урахуванням результатів вивчення потреб органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо професійного навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування у 2013 році Нацдержслужба України на конкурсній основі забезпечила в установленому порядку відбір 26 вищих навчальних закладів для підготовки за державним замовленням 1485 слухачів за спеціальностями галузі знань «Державне управління», у тому числі за денною формою навчання - 190 осіб, за заочною - 1295 осіб. Державне замовлення виділено Нацдержслужбі України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 362 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів (післядипломна освіта) для державних потреб у 2013 році».
Професійне навчання державних службовців здійснюється вищими навчальними закладами IV рівня акредитації, що ліцензовані та акредитовані за напрямом «Державне управління».
Національна мережа закладів системи професійного навчання включає:
- Національну академію державного управління при Президентові України,
її 4 регіональні інститути в містах Дніпропетровську, Львові, Одесі, Харкові;
- вищі навчальні заклади, що ліцензовані та акредитовані для підготовки
магістрів за спеціальностями галузі знань «Державне управління».
Галузь знань «Державне управління» передбачає підготовку державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за 12 спеціальностями:
• державне управління 8.15010001
• державна служба 8.15010002
• управління суспільним розвитком 8.15010003
• державне управління у сфері національної безпеки 8.15010004
• державне управління у сфері освіти 8.15010005
• державне управління у сфері охорони здоров'я 8.15010006
• публічна політика і управління 8.15010007
• публічне адміністрування 8.15010008
• місцеве самоврядування 8.15010009
• регіональне управління 8.15010010
• електронне врядування 8.15010011
• парламентаризм та парламентська діяльність 8.15010012
Строк навчання за денною формою за спеціальностями галузі знань «Державне управління», крім «Державної служби», становить 18 місяців, за заочною, вечірньою та заочно-дистанційною формами - 30місяців. За спеціальністю «Державна служба» за денною формою - 12 місяців, за заочною формою, вечірньою та заочно-дистанційною - 22 місяці.
В Національній академії державного управління при Президентові України готують державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування І-ІVкатегорії посад за зазначеними спеціальностями, крім спеціальності «Державна служба».
У вищих навчальних закладах, що ліцензовані та акредитовані за напрямом «Державне управління» та у Львівському регіональному інституті державного управління НАДУ при Президентові України здійснюється підготовка державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування V-VII категорії посад за спеціальністю «Державна служба» за 40 спеціалізаціями, серед яких найбільш популярними є:
- «Адміністративний менеджмент»;
- «Економіка»;
- «Територіальне управління та місцеве самоврядування»;
- «Соціальна сфера»;
- «Правове забезпечення»;
- «Кадровий менеджмент»;
- «Управління державними інституціями»;
- «Регіональне управління та місцеве самоврядування»;
- «Державне регулювання АПК»;
- «Економічна політика»;
- «Бюджет і фінанси».
Загальний аналіз діяльності вищих навчальних закладів вказує на те, що найбільш популярною формою підготовки є заочна форма навчання за державним замовленням, частина випускників з якої становить 64% від загальної кількості. Денна форма за державним замовленням становить 15%, відповідно денна форма на контрактній основі становить 7,7%, а заочна форма на контрактній основі - 12,5%.
Крім цього, до процесу підготовки магістрів залучено близько сотні керівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування загальнодержавного, обласного, районного/міського рівнів.
Національне агентство України з питань державної служби проводить системну роботу з вивчення потреб органів державної влади та органів місцевого самоврядування в підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Спільно із заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади здійснюється моніторинг діяльності вищих навчальних закладів щодо якості підготовки магістрів за спеціальностями галузі знань «Державне управління». Проводиться робота з органами державної влади та органами місцевого самоврядування щодо моніторингу працевлаштування осіб, які мають дипломи за спеціальностями галузі знань «Державне управління». Тобто, комплексно вирішується питання забезпечення органів влади фахівцями, які мають належну професійну підготовку, спроможні ефективно реалізовувати поставлені перед ними завдання.