Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Зустрічі з платниками як міст довіри до податкової служби

, опубліковано 30 червня 2025 о 13:39

Протягом минулого тижня платники податків Донеччини мали можливість взяти участь у низці заходів, організованих у форматі онлайн та офлайн. Ці зустрічі стали не просто інформаційною подією, а дієвим інструментом підтримки бізнесу та діалогу між підприємцями й податковою службою.

Під час заходів фахівці податкової служби надавали вичерпні відповіді на актуальні питання, роз’яснювали норми законодавства, що змінюються, а також пропонували індивідуальні практичні рекомендації. Особливо важливим є те, що такі ініціативи допомагають не лише уникнути порушень, а й підвищують рівень довіри до податкової служби.

Так, 25 червня Волноваська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Донецькій області, спільно з Центром підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) Волноваського району «Пліч-о-пліч» провела офлайн-зустріч з платниками податків. На запитання платників податків відповідав головний державний інспектор Маріупольсько – Донецького, Бахмутсько – Горлівсько – Кальміуського відділу обслуговування платників Волноваської державної податкової інспекції Микола Айварджі.

Обговорили особливості укладання договору про добровільну участь в системі загальнообов’язкового пенсійного страхування.

 Роз’яснили, що з особою, яка подала до контролюючого органу за місцем проживання заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору (абзац третій частини третьої статті 10 Закону № 2464). Базою нарахування єдиного внеску для осіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу (пункт 3 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Розглянули випадки у яких контролюючий орган відмовляє в укладенні Договору:

- особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, - особа не відповідає вимогам щодо осіб, які мають право на добровільну сплату ЄВ;

- надала неповні або недостовірні відомості;

- раніше уклала Договір, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені Договором умови;

- особа бажає укласти Договір на строк менше одного року (крім Договорів одноразової сплати).

Також, цього ж дня завідувач сектору обліку платників, об’єктів оподаткування та ведення реєстрів Покровської ДПІ ГУ ДПС у Донецький області Євген Босенко взяв участь у спільному інформаційному заході з Покровською філією Донецького обласного центру зайнятості в онлайн форматі, який зібрав роботодавців територіальних громад Покровського району.

 Під час зустрічі податківець наголосив, що одним з пріоритетних напрямків роботи ДПС є діджиталізація та удосконалення ІТ-технологій у сфері надання адміністративних послуг. Роз’яснив, як без особистих візитів до контролюючих органів, на практиці користуватись  онлайн-сервісами ДПС та отримувати необхідну інформацію, довідки, консультації, подати податкову та іншу звітність.

Пріоритетними цілями стратегії безбар’єрності є створення умов, які дозволяють кожній людині незалежно від походження, статі, віку, фізичних можливостей та соціальної групи реалізовувати свої права і свободи повною мірою. Податкова служба, як сервісна та сучасна служба, прагне, щоб кожен громадянин або підприємець мав можливість отримати необхідні послуги швидко, зрозуміло та з повагою до своїх потреб.

Краматорські податківці 26 червня поточного року під час спільного заходу з представниками ГО ГМ «Проліска», ГО БФ «Все буде добре. Україна», ГО «Краматорське об’єднання волонтерів» та Донецької обласної організації Товариства Червоного Хреста розповіли про безбарʼєрність у ДПС і обмінялись досвідом спілкування та обслуговування осіб різних цільових груп – з обмеженими фізичними можливостями, постраждалими від бойових дій, людьми старшого віку, молоддю тощо. Кожна із запрошених громадських організацій систематично допомагає місцевому населенню, яке постраждало від бойових дій – здійснює супровід до послуг адміністративного та соціального характеру, евакуацію з небезпечних районів, транспортне переміщення маломобільних громадян, надає допомогу у відновленні постраждалого житла тощо. 

Благодійники першими дізнаються про потреби місцевого населення, тримають «руку на пульсі» життя громад. Податківці, в свою чергу, кваліфіковано та оперативно надають адміністративні послуги, необхідні консультації та роз’яснення з питань податкової тематики та практичні рекомендації з користування електронних сервісів ДПС – електронний кабінет платника, Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР», мобільний застосунок «Моя податкова», платформа «Пульс». 

Відкрита комунікація - шлях до більшої довіри, прозорості та ефективності у взаємодії між державою та платниками податків та вдосконалення сервісного обслуговування.

. Крім того, 26  червня управлінням оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Донецькій області проведено офлайн-зустріч на тему: «Податкова соціальна пільга - право платника податку на доходи фізичних осіб». До зустрічі долучились фізичні особи-підприємці. 

На питання, що надійшли під час зустрічі, відповіла заступник начальника відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб та розгляду звернень платників податків управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Донецькій області Юлія Семеренко. Основною темою обговорення з платниками було особливості використання права на податкову соціальну пільгу при нарахуванні доходу у вигляді заробітної плати.

Було наголошено, що податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). Платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги.

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Тобто, податкова соціальна пільга застосовується до місячного доходу, незалежно від дня подання в даному місяці заяви працівником. Роботодавець в свою чергу відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги. Щорічне подання заяви про застосування пільги нормами ПКУ не передбачено.

При цьому, якщо у платника податків виникає право на застосування податкової соціальної пільги з інших підстав ніж тих, які були зазначені у попередній заяві, то такий платник повинен надати нову заяву з відповідними підтверджуючими документами.

Відповідно до підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 ПКУ будь-який платник податку на доходи фізичних осіб має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

У 2025 році податкова соціальна пільга дорівнює 1514,00 грн. при граничному доході – 4240,00 гривень.

Відповідно до статті 169 розділу IV ПКУ у разі самостійного прийняття рішення щодо припинення права користування податковою соціальною пільгою, платник податку зобов’язаний надати працедавцю заяву про відмову від застосування пільги.  

Враховуючи те, що нормами ПКУ не передбачено встановлення якоїсь єдиної форми заяви, то платник податків має право надати заяву про відмову у довільній формі.

Платники, які прийняли участь у офлайн-зустрічі, отримали вичерпні відповіді на всі поставлені запитання.

Також, 26 червня 2025 року проведено зустріч з платниками податків у форматі «круглий стіл» за участю  начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі складського господарства, транспорту, інформації та телекомунікації, адміністративного та допоміжного обслуговування управління оподаткування юридичних осіб Олени Ротар. 

Обговорили актуальне питання  - плата за землю: які податкові пільги діють під час воєнного стану.

 Окремо розглянули за які земельні ділянки не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) під час воєнного стану це:

-  земельні ділянки, розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих;

-  земельні ділянки, що перебувають у консервації або забруднені вибухонебезпечними предметами;

-  земельні ділянки, що перебувають у консервації;

-  земельні ділянки, що забруднені вибухонебезпечними предметами;

-  земельні ділянки, які непридатні для використання через потенційну загрозу їх забруднення вибухонебезпечними предметами;

-  земельні ділянки, на яких об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій.

Також платникам було цікаво щодо податкових пільг, які діють на земельні ділянки, непридатні для використання через потенційну загрозу їх забруднення  вибухонебезпечними предметами, податкових наслідків та отримання цієї пільги. Була надана відповідь: якщо ділянка визнана непридатною через можливе забруднення вибухонебезпечними предметами, плата за землю не нараховується з першого числа місяця, на підставі заяви платника податку, до останнього числа місяця, на який припадає дата, що настає раніше:

- або кінця строку дії пільги,

- або скасування рішення,

- або дата початку обстеження ділянки операторами протимінної діяльності.

  Одночасно зазначено, що відповідно до рішень Рад (з обов’язковим зазначенням кадастрових номерів) можуть надаватися індивідуальні податкові пільги юридичним та фізичним особам за земельні ділянки, які визнані непридатними для використання через загрозу забруднення вибухонебезпечними предметами.

Рішення Рад про пільги приймаються щороку, якщо є відповідні заяви платників податку, і діють до кінця поточного календарного року.

Для отримання пільги платники податку звертаються із заявою та відповідними документами до Ради за місцем розташування об’єктів оподаткування.

Подібні формати спілкування — це важливий крок назустріч бізнесу, який створює прозоре та конструктивне середовище для ведення підприємницької діяльності в регіоні.