Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

На зустрічах податківців Донеччини з платниками – про податок на нерухоме майно та реалізацію права на податкову знижку

, опубліковано 16 травня 2025 о 16:47

Основним пріоритетом служби є підтримка зворотного зв’язку з платниками податків, запровадження постійного діалогу з бізнесом та оперативне надання потрібної та перевіреної інформації.

Сьогодні податкова служба Донеччини на постійні основі підтримує діалог з платниками податків у різних форматах. 

Так, з початку введення воєнного стану працюють «гарячі лінії» Головного управління ДПС у Донецькій області, за допомогою яких щоденно надаються роз'яснення з питань сплати платежів, повернення помилково сплачених коштів, реєстрації та обліку РРО/ПРРО, питання блокування податкових накладних, тощо. 

Днями відбулися сеанси телефонного зв’язку «гаряча лінія» в Краматорській та Покровській державних податкових інспекціях Головного управління ДПС у Донецькій області.

Під час «гарячих ліній» розглядались актуальні питання податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, реалізація прав платників податків на податкову знижку.

В Краматорській державній податковій інспекції 15 травня відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Тонкощі обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних осіб у 2025 році». На запитання платників податків відповідала начальник ДПІ Анжеліка Зуякова.

Під час діалогу громадяни мали можливість отримати фахові консультації з питань обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. На заході керівниця підрозділу зупинилась на праві власності фізичних осіб - підприємців на нежитлове приміщення, необхідних документах, підтверджуючих непридатність житлової нерухомості для проживання.

Наголосила, що відповідно до п.п. «ґ» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради.

Згідно з п. 11 Положення про порядок обстеження стану жилих будинків якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку. 

При цьому додаються такі документи: рішення виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів про визнання жилого будинку (жилого приміщення) невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання; проект рішення виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів про дальше використання жилого будинку (жилого приміщення) або про знесення будинку. 

Виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів розглядає подані матеріали і приймає рішення про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку (п. 12 Положення). 

В Покровській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області днями відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Реалізація права платників податків на податкову знижку» за участі головного державного інспектора Тетяни Черняк. 

Фахівець наголосила, що використати право на нарахування податкової знижки можна лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк. Так, декларація подається до 31 грудня року, наступного за звітним податкового року.

Декларація про майновий стан і доходи подається відповідно до ст.179 Кодексу за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743 (зі змінами).

Підчас спілкування податківець визначила термін «податкової знижки». Для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України.

Фахівець під час діалогу з платниками відповіла на всі поставлені питання.