В умовах воєнного стану, зокрема, численних та оперативних змін податкового законодавства та змін в адмініструванні єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, забезпечення дохідної частини бюджетів усіх рівнів ґрунтується в першу чергу на обізнаності платників про їх права та зобов'язання. Основним фактором в цьому напрямку є оперативне і вчасне отримання актуальної інформації з першоджерела та належна комунікація між податковою та платниками податків.
Так, на минулому тижні в Головному управлінні ДПС у Донецькій області відбулась низка заходів з платниками податків.
26 березня було проведено зустріч з платниками податків у форматі Zoom-конференції за участю головного державного інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі неспеціалізованої оптової торгівлі управління оподаткування юридичних осіб Юрія Ревякіна на тему: «Особливості справляння екологічного податку у 2025 році».
Під час проведення заходу платники податків були проінформовані про основні засади на яких ґрунтується порядок справляння екологічного податку, окреслено коло платників, визначені об’єкт та база оподаткування, а також ставки екологічного податку. Також було акцентовано увагу, що екологічний податок за викиди двоокису вуглецю нараховується та сплачується у разі якщо річний обсяг викидів вказаної забруднюючої речовини перевищує 500 тонн на рік. При цьому об’єктом оподаткування є саме обсяг перевищення граничного розміру викидів. Обговорили, що однією з суттєвих змін в частині нарахування екологічного податку, які набрали чинності з 1 січня поточного року є збільшення ставок екологічного податку за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти до 100 % від ставок передбачених ПКУ.
Крім того, в ході проведення заходу було приділено увагу типовим помилкам, які припускаються платники податків під час складання податкової декларації екологічного податку, критеріїв для включення платників податків до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, а також переваг для суб’єктів господарювання від перебування у вказаному Переліку.
Підсумовуючи, слід зазначити що спілкування відбувалось в режимі діалогу, учасники заходу мали можливість отримати відповіді на питання, що цікавлять платників та визнали проведену зустріч корисною.
Управлінням оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Донецькій області 25 березня проведено зустріч за участі головного державного інспектора відділу адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність Наталі Стрельченко.
Обговорювались питання реалізації права на податкову знижку в частині сум витрат на сплату страхових платежів та пенсійних внесків, сплачених за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення. Також податківиця детально розповіла про право на податкову знижку, розглянули перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки. Наголосила, що до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача)), а також копіями договорів в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). Платники, які прийняли участь у зустрічі, отримали вичерпні відповіді на всі запитання.
Одне з головних завдань податкової служби України залишається комунікація з платниками податків, підтримка кожного платника, консультаційна допомога. Win-win підхід – це взаємодія, при якій обидві сторони залишаються у виграші.
Саме такий підхід успішно використаний краматорськими податківцями під час онлайн зустрічі з фахівцями Швейцарського фонду з протимінної діяльності FSD в Україні, яка відбулась 28 березня. Податківці отримали знання з протимінної безпеки, фахівці фонду, в свою чергу, отримали навички користування електронними сервісами, знання з питань декларування доходів громадян, новацій податкового законодавства.
Онлайн зустріч перетворилась на цікавий коворкінг, адже такий формат спілкування був апробований вперше та включав велику кількість учасників з обох сторін.
Краматорська державна податкова інспекція традиційно закликає активно користуватись електронними сервісами ДПС України та нагадує, що відвідати податкову інспекцію, отримати безкоштовний кваліфікований електронний підпис (КЕП) можливо в Центрі обслуговування платників (м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 22 (вхід зі зворотної сторони будівлі). Також, за отриманням адміністративних послуг, консультацій та практичної допомоги з питань роботи електронних сервісів від ДПС платники податків можуть звернутися до фахівців Краматорської державної податкової інспекції за адресами: м. Слов’янськ, площа Соборна, 3 та Краматорський р-н, с-ще Олександрівка, площа Незалежності, 3, з понеділка по п’ятницю з 8.30 до 17.00, перерва з 12.30 до 13.00. Отримати усні консультації з питань отримання електронного підпису кожен може за телефоном (066) 474-64-91, з питань податкової тематики та питань електронних сервісів: (066) 841-45-80, (095) 501-33-54, (066) 318-91-47 та (095) 058-04-89.
28 березня завідувач Селидово – Мар’їнського сектору обслуговування платників Покровської ДПІ Євген Босенко взяв участь у спільному інформаційному заході з Покровською філією Донецького обласного центру зайнятості в онлайн форматі і зібрав роботодавців територіальних громад Покровського району.
Під час зустрічі податківець акцентував увагу присутніх на основних нормах законодавства, які регламентують використання найманої праці, підкреслив необхідність дотримання вимог законів при оплаті праці та оформленні працівників. Також розповів, підприємцям на яких системах оподаткування на сьогоднішній день дозволяється використання найманої праці, повідомив про існуючі обмеження в частині використання найманців платниками єдиного податку 2 групи. Нагадав про застосування з 01.01.2025р. ставки 5% для військового збору, який утримується з заробітної плати, а також про неприпустимість виплати заробітної плати нижче за встановлений законом мінімум та обов’язковість сплати страхового внеску за працівників, мінімум якого на місяць становить 1760 грн. (22% від мінімальної заробітної плати).
Податківець зауважив, що для всіх роботодавців незмінною залишилася вимога щодо направлення до податкової служби за місцем своєї реєстрації повідомлення про прийняття працівника на роботу, а також укладання з ним трудового договору і оформлення запису в трудовій книжці. Ним було відзначено, що є можливість направити повідомлення про прийняття працівника на роботу через Е-кабінет (форма J(F)3001001).
Завідувач сектору звернув увагу присутніх на необхідність щомісячного, до 20 числа місяця наступного за звітним, направлення до органів податкової служби податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків і сум утриманого з них податків, зауваживши, що такі розрахунки можливо також направляти, використовуючи електронні сервіси від ДПС, зокрема «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.tax.gov.ua./), відзначивши переваги подання звітності в електронному вигляді та можливість за допомогою цього сервісу надіслати до органів ДПС запити на отримання інформації, заяви та інші електронні документи.
Нагадуємо, що для оперативної комунікації з бізнесом в органах ДПС діють комунікаційні податкові платформи. Також отримати роз’яснення можна за телефонами «Гарячих ліній».