Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Гаряча лінія: податкові новації та актуальні питання податкового законодавства

, опубліковано 13 січня 2025 о 10:19

Днями за участі начальника Волноваської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Геннадія Охрименка, відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Новації податкового законодавства». Пропонуємо переглянути добірку відповідей на запитання, що надійшли під час проведення телефонного зв’язку.

Питання: Які граничні обсяги доходу на 2025 рік для платників єдиного податку?

Відповідь: з 01.01.2025 відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено місячні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3028 грн та мінімальної заробітної плати – 8000 гривень.

Згідно з п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) граничний обсяг доходу для платників єдиного податку першої – третьої груп розраховується з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. 

У 2025 році розмір доходу для фізичних осіб – платників єдиного податку не повинен перевищувати такі суми для: 

• першої групи платників єдиного податку – 1336 000 грн на рік (167 мінімальних зарплат); 

• другої групи платників єдиного податку – 6672 000 грн на рік (834 мінімальних зарплат); 

• третьої групи платників єдиного податку – 9336 000 гривень на рік (1167 мінімальних зарплат). 

Питання: Який місячний розмір єдиного податку першої-третьої групи?

Відповідь: Згідно з п.293.1 ст.293 Кодексу ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. 

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 

- для першої групи платників єдиного податку – не більше 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму 302, 80 грн.; 

- для другої групи платників єдиного податку – не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати 1600,00 грн.. 

Відповідно до п. 293.3 ст. 293 Кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі: 

1) 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ; 

2) 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. 

При цьому слід враховувати, що до сум доходу, зазначеного у п. 293.4 ст. 293 ПКУ, ставка єдиного податку для платників єдиного податку першої – третьої групи (ФОП) встановлюється у розмірі 15 відсотків. 

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу; 

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи; 

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV Кодексу; 

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів); 

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу відповідно. 

Питання: Чи повинні сплачувати військовий збір ФОП - платники єдиного податку?

Відповідь: Законом України від 04.12.2024 № 4113-ІХ «Про внесення змін до Кодексу та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачено, що платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2025 сплачують військовий збір. 

Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп у 2025 році – 800,0 грн (10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць). Сплачується щомісячно не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. 

Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для таких платників військового збору здійснюється контролюючими органами. 

Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку третьої групи – 1 відсоток від доходу, визначеного згідно зі ст.292 Кодексу. Сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал. 

ФОП – платники єдиного податку відображають суми військового збору (у тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.

Питання: Хто має право не сплачувати військовий збір?

Відповідь: Звільняються або мають право не сплачувати військовий збір:

• ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію. 

При цьому якщо платники збору – ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався. 

• ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності. 

Інформація про період щорічної відпустки і термін тимчасової втрати працездатності з обов’язковим додаванням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі.

• Самозайняті особи (ФОП, особи, які проводять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з ПДФО або єдиного податку

Питання: Які бюджетні рахунки військового збору?

Відповідь: Для сплати військового збору відкрито бюджетні рахунки: 

• юридичним особам (ІІІ група) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011800 «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»; 

• фізичним особам – підприємцям (платникам єдиного податку) – за кодом класифікації доходів бюджету 11011700 «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування». 

Реквізити зазначених рахунків розміщено на головній сторінці вебпорталу ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv.