Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо особливості використання POS-терміналів

, опубліковано 23 грудня 2024 о 09:42

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує про потребу встановити POS-термінали та впровадити програмні рішення, які дозволяють приймати безготівкову оплату за товари й послуги.

З 1 січня 2025 року набудуть чинності нові норми постанови Кабінету Міністрів № 894 від 29.07.2022. Ці норми розширюють коло суб'єктів господарювання, які мають надати покупцям і клієнтам можливість розраховуватися в безготівковій формі. У цій постанові прописано, які продавці товарів і надавачі послуг та в які строки мають забезпечити технічну можливість для проведення безготівкової оплати, у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних додатків або пристроїв. Причому це стосується не лише оплати у фізичних точках продажу (у магазинах), а й розрахунків за товари та послуги, реалізація яких здійснюється дистанційно (онлайн). Отже, з 1 січня 2023 року вимога використовувати POS-термінали та платіжні рішення поширюється на бізнес, який веде діяльність у населених пунктах із чисельністю населення понад 25 тис. осіб, а з 1 січня 2024 року – на бізнес у населених пунктах, де мешкає від 5 тис. до 25 тис. осіб. Поки що виняток становлять фізичні особи – підприємці, які є платниками єдиного податку першої групи, а також підприємці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю та продаж власноручно вирощеної (сільськогосподарської) продукції. Для них застосування POS-терміналів тимчасово не є обов'язковим.

Не підпадають під норми про перехід на безготівковий розрахунок представники бізнесу, які опинилися в зоні проведення воєнних дій або перебувають на тимчасово окупованій території України. 

1 січня 2025 року придбати платіжні термінали (POS-термінали) і впровадити платіжні застосунки доведеться торговцям у населених пунктах із населенням менше 5000 осіб. Тобто вже не матиме значення, де веде свій бізнес підприємець – у великому місті чи маленькому селищі. А вже з 1 січня 2026 року втратять право не використовувати POS-термінали окремі категорії підприємців, яких було згадано вище: ФОП першої групи єдиного податку, власники торгових автоматів і продавці власноруч вирощеної продукції.

Як каратимуть за відсутність платіжних терміналів? За неможливість забезпечити розрахунки за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів передбачено штраф для ФОП або посадових осіб юридичної особи в розмірі 100 – 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 3400 грн) за перше порушення та 500 – 1000 неоподатковуваних мінімумів (8500 – 17 000 грн) – за повторне порушення.