Головний державний інспектор Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Олена Щетініна провела телефонну «гарячу лінію» для платників податків на тему: «Як отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків дитині».
Під час спілкування з платниками податків податківиця акцентувала увагу на важливості отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Відповідно до пункту 70.5 статті 70 Податкового кодексу України та пункту 1 розділу II Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, із змінами і доповненнями (далі – Положення) усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі – РНОКПП) також потрібен усім дітям від народження.
Наводимо найпоширеніші питання, що цікавили платників податків:
Для чого потрібен РНОКПП дитині?
РНОКПП потрібен для:
- оформлення паспорта з 14 або 16 років;
- вступу до ВНЗ чи іншого навчального закладу;
- отримання спадщини;
- прийняття в дар майна;
- отримання аліментів;
- отримання призів на змаганнях;
- прийняття спонсорської допомоги тощо.
Коли треба отримувати РНОКПП дитині?
Час отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податків законодавчо не обмежений. Його можна отримати як одразу після народження дитини, так і пізніше.
Як оформити реєстраційний номер облікової картки платника податків для дитини одразу після народження?
Оформити реєстраційний номер облікової картки платника податків для дитини один із батьків може онлайн відразу після народження дитини за допомогою проєкту єМалятко. Під час оформлення свідоцтва про народження є можливість обрати послугу “Присвоєння дитині податкового номера (РНОКПП)”.
Для цього необхідно авторизуватися на порталі Дія. Зробити це можна за допомогою BankId. Далі варто заповнити заявку за посиланням.
Реєстраційний номер облікової картки платника податків буде доданий до свідоцтва про народження. До того ж всі дані, зареєстровані в єМалятку, автоматично підтягуються в профіль пацієнта дитини в Реєстрі пацієнтів. Це спрощує заповнення декларацій лікарю-педіатру під час огляду, оскільки йому не потрібно вводити дані вручну.
Як отримати РНОКПП для дитини до 14 років?
Згідно пункту 4 розділу VII Положення оформити реєстраційний номер облікової картки платника податків для дитини може будь-хто із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, необхідно подати засвідчений в установленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою (після пред’явлення повертається) та його копію.
У разі, коли батьки чи один із батьків малолітньої особи на дату її народження були іноземцями або особами без громадянства, для підтвердження факту належності такої особи до громадянства України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (після пред’явлення повертається). Подати заявку можна онлайн та офлайн.
- Для подання заяви офлайн необхідно звернутися до будь-якого територіального органу Державної податкової служби (ДПС).
- Для онлайн-оформлення довідки необхідно авторизуватися на сайті ДПС. Зробити це можна за допомогою електронного підпису або ID.GOV.UA.
Далі варто перейти у розділ “ЕК для громадян” – “Облікова картка фізичної особи (1ДР)” – “Створити” та заповнити анкету (дані зі свідоцтва народження дитини та паспортні дані одного з батьків). Також необхідно вибрати територіальний орган ДПС, у якому особа забере довідку.
Після заповнення анкети потрібно підписати її електронним ключем та відправити.
Переглянути інформацію про розгляд запиту можна у вкладці “Вхідні/Вихідні заяви”.
Які документи необхідно надати для отримання РНОКПП?
- паспорти батьків або одного з батьків;
- свідоцтво про народження дитини;
- заява з інформацією про П. І. Б., дату та місце народження неповнолітньої особи, для якої буде видано ідентифікаційний код.
Протягом якого часу видається РНОКПП та вартість послуги?
Відповідно пункту 6 розділу VII Положення реєстрація фізичної особи у Державному реєстрі здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання до контролюючого органу Облікової картки № 1ДР, послуга надається безоплатно.
У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Обліковій картці щодо внесення прізвища, імені, по батькові, дати чи місця народження, задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) тощо фізичній особі може бути відмовлено у реєстрації (у разі неможливості виправлення недостовірних даних або помилок у встановлений строк) або продовжено строк реєстрації до десяти робочих днів.
До яких територіальних органів надаються документи на отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податків?
Відповідно пункту 8 розділу VII Положення Громадяни України можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу.
В ході телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали вичерпні відповіді на свої запитання.
Також звертаємо увагу, що запроваджено дистанційний запис для отримання послуг в Добропільській ДПІ – Електронну чергу. Щоб здійснити запис необхідно звернутись до Контакт – центру ДПС за тел.:
0-800-501-00-7 (підменю – 6).