Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання щодо зміни реєстраційних даних платників єдиного податку

опубліковано 15 листопада 2024 о 16:25

Днями Дружківська державна податкова інспекція ГУ ДПС у Донецькій області провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань «Зміна реєстраційних даних платників єдиного податку». На питання, що надійшли під час заходу, відповідала головний державний інспектор Дружківської ДПІ Ірина Коваленко.

Пропонуємо вашій увазі питання, які обговорювались під час спілкування з платниками податків.

Чи існують обмеження щодо кількості видів діяльності, які зазначаються у реєстрі платників ЄП?

Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Класифікація видів економічної діяльності (далі - КВЕД ДК 009:2010), затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457.

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема відомості про обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 ПКУ).

Враховуючи вищевикладене, на підставі поданої фізичною особою - підприємцем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. Тобто ПКУ не передбачено обмежень для фізичних осіб - підприємців першої та другої груп щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.

Чи можуть платники єдиного податку 2 групи надавати послуги юридичним особам?

Платники єдиного податку 2 групи можуть надавати послуги лише фізичним особам та/або платникам ЄП. Однак це обмеження не поширюється на підприємців, які займаються виробництвом та продажем. До цієї групи не можуть бути віднесені підприємці, які здійснюють посередницькі послуги, пов'язані з нерухомим майном (клас 68.31 КВЕД-2010), а також, що здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та напівдорогоцінного каміння

Як перейти на спрощену систему оподаткування?

Новостворювані підприємства та ФОП при реєстрації можуть перейти на спрощену систему оподаткування одразу. Для цього їм треба разом з заявою про державну реєстрацію ФОП подати заяву про обрання фізособою спрощеної системи оподаткування.

Якщо заява не була подана одразу, то ще можна встигнути:

  • до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація ФОП, якщо він хоче зареєструватися платником ЄП на 1-й або 2-й групі (ч. 1 пп. 298.1.2 ПК);
  • протягом 10 робочих днів із моменту реєстрації ФОП, якщо він хоче стати платником ЄП 3 групи (5%) (ч. 2 пп. 298.1.2 ПК).
  • Так як реєстрація платником ЄП 3 групи на ставці 3% потребує спершу реєстрації платником ПДВ, то при реєстрації доведеться обрати спершу один з 2-х варіантів:
  • зареєструватися на загальній системі;
  • стати платником ЄП 3 групи (5%).

Потім на загальних підставах можна перейти на 3 групу (3%).

Як ФОП платники – ЄП можуть отримати витяг з Реєстру платників ЄП та який термін дії даного витягу?

Відповідно до п. 299.9 ст. 299 Податкового кодексу України за бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно отримати витяг з реєстру платників єдиного податку. Строк надання витягу не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.

Форма запиту про отримання витягу та витягу з реєстру платників єдиного податку затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

 

Що таке Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства і які переваги надає включення до цього Переліку?

Згідно Закону України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства" до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства буде включено юридичних та фізичних осіб – підприємців, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимоги до сплати податків, рівня нарахування заробітної плати тощо).

Переваги платників з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, включених до Переліку:

- мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;

- скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування – 5 днів;

- отримання індивідуальних податкових консультацій протягом 5 календарних днів;

- закріплення за платником податків комплаєнс-менеджера;

- право платника податків у п'ятиденний строк отримати інформацію про податкові ризики та консультацію щодо усунення таких ризиків.

Під час спілкування з дозвонювачами інспекторка акцентувала увагу на Національній стратегії доходів України, мета якої адаптація податкового законодавства до стандартів ЄС, створення стимулів для економічного зростання країни. Довела до відома, що реформа системи управління податковими ризиками в Державній податковій службі передбачає заохочення та підтримку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.