Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання податкового законодавства – на гарячій лінії Волноваської ДПІ

опубліковано 11 листопада 2024 о 16:39

Днями за участі заступника начальника Волноваської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Оксани Сіденко, відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання податкового законодавства». Пропонуємо переглянути добірку відповідей на запитання, що надійшли під час проведення телефонного зв’язку.

Питання: Чи повинні самозайняті особи, що мають основне місце роботи, повідомляти контролюючі органи про сплату за них єдиного внеску роботодавцем?

Відповідь: Відповідно до ст.20 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями контролюючим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкового державного страхування надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховані і з яких сплачено страхові внески.

Таким чином, фізичні особи – підприємці або особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не повинні повідомляти про факт сплати за них єдиного внеску роботодавцем.

Питання: Що потрібно зробити платнику податків, щоб перейти на єдиний рахунок?

Відповідь: Для переходу на єдиний рахунок платник податків повинен через Електронний кабінеті пройти три кроки:

Перший крок. В Електронному кабінеті подати «Повідомлення про використання єдиного рахунку» за формою J/F 1307001 (для юридичних та фізичних осіб).

Другий крок. Отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.

Третій крок. Надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або із визначенням одержувачів.

Використання єдиного рахунка платником розпочинається не пізніше робочого дня, що настає за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунка.

У разі відмови платника від використання єдиного рахунку таке використання припиняється починаючи з 01 січня наступного календарного року на підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку.

Питання: Як використовувати єдиний рахунок?

Відповідь: Алгоритм сплати через єдиний рахунок наступний:

  • відкриваємо єдиний рахунок через Електронний кабінет на вебпорталі ДПС;
  • поповнюємо цей рахунок (заповнення платіжної інструкції відповідно до п.6 р.ІІ Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 березня 2023 року №148);
  • система сама розподіляє зараховані кошти за податками, зборами та іншими обов’язковими платежами у певній послідовності.

Звернула увагу, що сплатити податки та збори з єдиного рахунку можна всі, окрім ПДВ та акцизного податку.

Питання: Чи переноситься термін подання заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування третьої групи для новостворених фізичних осіб – підприємців, якщо 10-ий день з дня державної реєстрації припадає на святковий або вихідний день?

Відповідь: Главою 1 розд. XIV «Спеціальні режими оподаткування» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (п.п.298.1.2 п. 298.1 ст.298 Кодексу).

Зазначила, що Кодексом не передбачено перенесення граничного строку подання такої заяви у разі, якщо останній день строку подання припадає на вихідний або святковий день.

Разом з тим, згідно з частиною першою ст.251 Цивільного кодексу України від 16 січня 2002 року №435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ), строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (частина перша ст.252 ЦКУ).

Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (частина п’ята п.254.5 ст.254 ЦКУ).

Питання: Як повернути суму єдиного внеску у випадках надмірної та/або помилкової сплати.?

Відповідь: У випадках помилкової сплати сум єдиного внеску повернення коштів здійснюється відповідно до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 417(далі Порядок №417).

Повернення сум ЄСВ здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення. Заява про повернення коштів з рахунків 3556 подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 417.

До Заяви платник обов’язково додає копію розрахункового документа (квитанції, платіжного інструкція тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556. Копія цього документа завіряється платником особисто. При поданні заяви в електронному вигляді копія платіжної інструкції також повинна бути електронною.

Зауважила, що:

  • на кожну платіжну інструкцію оформлюється окрема заява, до якої додається копія платіжної інструкції про сплату;
  • на платіжній інструкції необхідно написати «згідно з оригіналом», дата, підпис, ПІБ керівника або підприємця, печатка за наявності (для юридичних осіб);
  • на заяві обов’язково зазначається: підпис, ПІБ та печатка за наявності (для юридичних);
  • в заяві заповнюються всі пункти.

Заява подається за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ особисто платником єдиного внеску чи уповноваженою на це особою:

  • на паперових носіях поштою на адресу: Львівська пл.,8, м.Київ,04053;
  • в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг в електронному кабінеті платника через «Листування з ДПС» (заява та платіжний документ сканується одним файлом в форматі pdf та направляється 0599 Донецька область).

Питання: Де розміщені реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету?

Відповідь: Реквізити рахунків для сплати податків, зборів та платежів, відкриті Державною казначейською службою України, розміщенні на офіційному вебпорталі відповідного територіального органу ДПС або на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Рахунки для сплати платежів (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/).

В ході телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали вичерпні відповіді на свої запитання.