Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Гаряча лінія: податкові новації та актуальні питання податкового законодавства

опубліковано 11 жовтня 2024 о 09:15

Днями Дружківська державна податкова інспекція ГУ ДПС у Донецькій області провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань «Національної стратегії доходів, підвищення рівня добровільної сплати податків та податкової культури в суспільстві». На питання, що надійшли під час заходу, відповідала старший державний інспектор Дружківської державної податкової інспекції Олександра Щербак.

Під час спілкування з платниками податків інспекторка акцентувала увагу на Національній стратегії доходів України (далі - НСД), мета якої полягає в адаптації податкового та митного законодавства до стандартів ЄС, створенні стимулів для післявоєнного відновлення та економічного зростання країни.

Пропонуємо вашій увазі питання, які обговорювались під час спілкування з платниками податків.

Які зміни передбачені НСД для оподаткування фізичних осіб-підприємців платників єдиного податку?

НСД передбачає поетапне реформування податкової та митної системи, а також удосконалення процедур податкового та митного адміністрування, які необхідні для забезпечення фіскальних потреб у середньостроковій перспективі. Впровадження європейських стандартів у діяльність податкових органів потребує якісного та послідовного підходу з урахуванням визначених НСД заходів і кроків для її реалізації. Зазначені кроки спрямовані на підвищення рівня добровільної сплати податків і зборів платниками до бюджету, у тому числі шляхом створення максимально комфортних умов для всіх платників податків.

Документ передбачає поетапні зміни з 2025 по 2027 рік.

Для фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку 2 та 3 групи передбачені наступні зміни:

- одна об'єднана група та ставки в проміжку від 3% до 17% в залежності від послуг, які надає підприємець;

- обов'язкове РРО (класичне чи програмне).

Для фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку 1 групи передбачені наступні зміни:

- скорочений перелік видів діяльності;

- податок буде обчислюватись з отриманого доходу.

Для фермерів-фізичних осіб 4 групи передбачені наступні зміни:

- база оподаткування буде розширена на основі масової оцінки землі.

Реєстрація і закриття ФОПа буде відбуватись автоматично з відкриттям/закриттям банківського рахунку, без окремої процедури реєстрації.

Яким чином передбачена НСД взаємодія фізичних осіб-підприємців та податківців?

Для більшості платників, які дотримуються податкового законодавства, ДПС зосередить зусилля на роз’ясненні норм податкового законодавства, аналізі і спрощенні форм податкової звітності, активній взаємодії з платниками податків. Контрольно - перевірочна робота буде застосовуватися лише для платників з найбільш вагомими податковими ризиками, які визначатимуться централізовано за єдиними правилами в межах, передбачених нормами Податкового кодексу України.

НСД передбачає обмежене втручання контролюючих органів у діяльність бізнесу та подальше відновлення довіри платників податків до органів, що є критичним для успішності нових податкових ініціатив.

Скільки військового збору платитимуть ФОПи?

Верховна Рада проголосувала за законопроект №11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».

Документ передбачає збільшення Військового збору з будь-яких доходів фізичних осіб, в тому числі із зарплати, з 1,5% до 5%. Ця норма вступає в силу з дня набрання чинності законом.

З жовтня запроваджується військовий збір для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше число поточного місяця. Це означає, що зазначені категорії платників податків додатково до сплачуваних ними сум податків з жовтня 2024 року мають сплачувати щомісяця ще 800 гривень.

Також з жовтня запроваджується військовий збір у розмірі 1% від доходу для платників єдиного податку третьої групи. Це означає, що ФОПи третьої групи, які наразі сплачують єдиний податок у розмірі 5% від доходу, будуть додатково сплачувати ще 1% військового збору.

Як засобами Електронного кабінету сплати податки?

У приватній частині Електронного кабінету платника (меню «Стан розрахунків з бюджетом») користувачу надана можливість перегляду інформації з особових рахунків на поточну дату, а саме: код платежу, його назва, надміру сплачені суми (переплата), податковий борг, пеня та штрафні санкції. ЕК відображує реквізити для сплати податків та формує Qr-код за яким платник податків засобами платіжних систем має змогу перейти до сплати податкового зобов’язання. Платіжні системи автоматично заповнюють реквізити і гарантують безпечність та надійність переказу коштів.

Фахівець наголосила, що для та забезпечення економічного зростання України у середньостроковій перспективі, а також для реалізації європейського курсу України необхідно досягти партнерських відносин між бізнесом і державою, підвищити рівень добровільної сплати податків та податкової культури кожного громадянина нашої держави.