Днями Дружківська державна податкова інспекція ГУ ДПС у Донецькій області провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Добровільна участь у системі обов’язкового пенсійного страхування». На питання, що надійшли під час заходу відповідала старший державний інспектор Дружківської ДПІ Олександра Щербак.
Пропонуємо вашій увазі питання, які обговорювались під час спілкування з платниками податків.
Хто може «докупити» стаж?
Право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування надається особам, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями.
Такими особами вважаються:
– особи, які не працюють та не є фізичними особами – підприємцями;
– не є адвокатами або нотаріусами;
– особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі;
– іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України;
– громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
– члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню.
Які документи повинні надати платники податків для укладання договору про добровільну сплату єдиного внеску?
Порядок укладення договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування врегульовано статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування» та розділом V «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі – Інструкція № 449). Всі платники, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску з деяких видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, подають до контролюючих органів за місцем проживання в паперовому або електронному вигляді:
– заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 3 до Інструкції №449;
– копію трудової книжки;
– виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
– копію документа, що посвідчує особу.
В які строки податковий орган укладає договір про добровільну участь?
Якщо фізична особа подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування на термін не менше ніж на рік, після перевірки викладених у заяві відомостей податковими органами у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, наведеного у додатку 4 до Інструкції №449.
Якщо заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування на одноразову сплату єдиного внеску, то укладається договір за формою наведеною в додатку 5 до Інструкції №449.
Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.
Які варіанти сплати єдиного внеску для «покупки» страхового стажу?
Необхідний стаж можна купити одноразово, сплативши всю суму єдиного внеску за необхідний період, або ж укласти договір не менше ніж на рік і сплачувати внески поступово.
У разі одноразової сплати сума єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору (з 01.04.2024 становить 1760 грн.), помножений на коефіцієнт. Це складає 1760 грн. х 2=3520 грн. Одноразова сплата єдиного внеску здійснюється однією сумою за весь період, за який необхідно «докупити» стаж, протягом 10 календарних днів з моменту підписання договору, наведеного у додатку 5 до Інструкції №449.
Якщо договір добровільної участі складений строком не менше ніж на рік (додаток 4 до Інструкції №449), місячна сума єдиного внеску, яку необхідно сплачувати не може бути меншою від мінімального розміру єдиного соціального внеску.
Чи можливо «докупити» стаж за попередні періоди?
За бажанням особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року, необхідно подати заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску). Податковий орган перевіряє інформацію наведену у заяві і у 30 денний термін укладається договір.
Якщо особа звільнилася з попередньої роботи, а на нову ще не влаштувалася, то чи може вона сплатити добровільні внески за ці кілька місяців, щоб не втрачати стаж?
Так, сплачувати добровільні внески у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування можна протягом того періоду часу, який людина визначить самостійно. Платежі можна здійснювати як упродовж кількох місяців, так і протягом кількох років, до того часу, коли буде призначено пенсію.
Фахівець акцентувала увагу телефонуючих, що докупити страховий стаж можна лише за ті періоди, коли громадянин не був працевлаштованим чи зареєстрованим фізичною особою – підприємцем. А ті платники, які були застрахованими, але не сплачували єдиний внесок, страховий стаж за вищевказані періоди докупити не зможуть.