Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання обліку та оподаткування волонтерів - під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія»

опубліковано 14 серпня 2024 о 15:36

Днями Дружківська державна податкова інспекція ГУ ДПС у Донецькій області провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Особливості обліку та оподаткування волонтерів». На питання, що надійшли під час заходу відповідала старший державний інспектор Дружківської державної податкової інспекції Олександра Щербак.

Пропонуємо вашій увазі питання, які обговорювались під час спілкування з платниками податків.

Чи можна збирати благодійні внески і не реєструватись у Реєстрі волонтерів?

Реєстрація у Реєстрі волонтерів не є обов’язковою, вона лише дає право фізичній особі, що здійснювала публічний збір благодійних пожертв, не оподатковувати отримані кошти. У разі прийняття рішення не реєструватись, фізична особа-благодійник повинна розуміти, що зібрані кошти підлягають оподаткуванню 18% ПДФО та 1,5 % військовим збором. Тобто, волонтер має визначити суму податків, які підлягають сплаті та перерахувати їх до бюджету. Якщо у разі проведення податкової перевірки буде з’ясовано, що така фізична особа порушила вимоги законодавства до неї будуть застосовані фінансові санкції.

Як подати заяву про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів ?

Заява про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у паперовій формі може бути подана особисто, поштою або через уповноважену особу (представника):

благодійником особисто – до будь-якого контролюючого органу з пред’явленням паспорта громадянина України, або документа, що посвідчує особу. Іноземці та особи без громадянства пред’являють документ, що підтверджує перебування на території України на законних підставах;

представником – до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи – благодійника, за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої нотаріально, на проведення відповідних дій (після пред'явлення повертається);

поштою – до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи – благодійника, підпис фізичної особи – благодійника на заяві має бути завірений нотаріально.

У електронній формі заява може бути подана через Електронний кабінет або засобами комунікацій за ідентифікатором F1308302 (в тому числі через Портал Дія)

Як перевірити чи є благодійник у Реєстрі волонтерів?

Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації ведеться ДПС відповідно до Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Механізм включення волонтерів встановлений Порядком формування та ведення Реєстру волонтерів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014 № 1089, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.11.2014 за № 1471/26248 (далі – Порядок).

Дані цього Реєстру не оприлюднюються. Волонтер може у будь-який час звернутись до контролюючого органу для отримання листа – підтвердження про включення фізичної особи – благодійника до Реєстру.

Від яких податків звільнені волонтери?

Законом України №2747-IX від 16.11.2022 “Про внесення змін до пункту 165.1.54 статті 165 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування певних видів благодійної допомоги, зібраної волонтерами”.

Згідно документу – благодійники, фізичні особи можуть не сплачувати ПДФО за зібрані кошти у разі включення їх до Реєстру волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

Чи повинен волонтер зберігати документи, які підтверджують надання благодійної допомоги?

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вищезазначеним абзацом.

При цьому первинним документом вважається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.