Нещодавно за участі начальника Волноваської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Геннадія Охрименка відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань щодо застосування спрощеної системи оподаткування для фізичних осіб.
Пропонуємо переглянути добірку відповідей на запитання, що надійшли під час проведення сеансу телефонного зв’язку.
Питання: Чи повинен платник єдиного податку повідомляти податкову про період відпустки або термін втрати працездатності?
Відповідь: Відповідно до пункту 295.5 статті 295 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – Кодекс) платники єдиного податку І і ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (далі – Витяг з ЕРЛП), якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Платники єдиного податку І і ІІ груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (пункт 295.1 та 295.2 статті 295 Кодексу).
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі:
- заяви платника щодо розміру обраної ставки єдиного податку;
- заяви щодо періоду щорічної відпустки;
- заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Пунктом 295.6 статті 295 Кодексу встановлено, що суми єдиного податку, сплачені відповідно до абзацу другого пункту 295.1 і пункту 295.5 статті 295 Кодексу підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів із цього податку за заявою платника єдиного податку.
Згідно з підпунктом 298.3.2 пункту 298.3 статті 298 Кодексу інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням Витягу з ЕРЛП подається за заявою у довільній формі.
Питання: Що варто знати платнику єдиного податку з урахуванням змін «Місце провадження господарської діяльності»?
Відповідь: У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування (далі - Заява), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 №308 «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку», зазначаються обов’язкові відомості, зокрема, місце провадження господарської діяльності (п.298.3 ст.298 Кодексу).
Формою Заяви передбачено поле 6 «Місце провадження господарської діяльності», в якому зазначається:
- код за КОАТУУ (заповнюється відповідно до Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 31.10.1997 № 659, розміщений на офіційному вебсайті Державної служби статистики України);
- область, район, населений пункт;
- вулиця, номер будинку / офісу / квартири;
- індекс.
Якщо підприємець – платник єдиного податку планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках), то у графі «Область, район, населений пункт» поля 6 «Місце провадження господарської діяльності» Заяви зазначається: «Надання послуг на території України» та/або «Торгівля на території України». При цьому інші графи поля 6 Заяви не заповнюються.
У разі зміни місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку І і ІІ груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п.298.5 ст.298 Кодексу).
У разі зміни податкової адреси суб'єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку ІІІ групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (п.298.6 ст.298 Кодексу).
Питання: Чи існують обмеження щодо кількості видів діяльності, які зазначаються у реєстрі платників єдиного податку?
Відповідь: Реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (пункт 299.1 статті 299 Кодексу).
Згідно з пунктом 298.3 статті 298 Кодексу у Заяві зазначаються обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно з Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009:2010, яка затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457 зі змінами та доповненнями.
До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема відомості про види господарської діяльності (п.299.7 ст. 299 Кодексу).
Відповідно до поданої Заяви до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. При цьому Кодексом не передбачено обмежень для фізичних осіб – підприємців щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.
Питання: Що потрібно знати платнику єдиного податку у разі перевищення обсягу доходу?
Відповідь: Відповідно до пункту 291.4 статті 291 Кодексу для платників єдиного податку встановлено граничні обсяги доходу для кожної групи платників єдиного податку:
для першої групи – 167 розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового року за календарний рік;
для другої групи – 834 розміри мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового року за календарний рік;
для третьої групи – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового року за календарний рік.
Відповідно до пункту 293.8 статті 293 Кодексу ставки, встановлені пунктами 293.3 – 293.5 цієї статті, застосовується з урахуванням таких особливостей:
1) платники єдиного податку І групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п.291.4 ст.291 Кодексу (у 2024 році - 1 185 700 грн), з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІ або ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
2) платники єдиного податку ІІ групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п.291.4 ст.291 Кодексу (у 2024 році - 5 921 400 грн), в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
3) платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п.291.4 ст.291 Кодексу (у 2024 році - 8 285 700 грн), зобов’язані у порядку, встановленому главою 1 розд. ХIV Кодексу, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом.
Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Заява щодо переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
На всі поставлені запитання, які надійшли протягом сеанс телефонного зв’язку «гарячої лінії» були надані кваліфіковані відповіді в межах чинного законодавства.