Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інформаційна зустріч в Добропільській ДПІ - оподаткування при спадкуванні: що потрібно врахувати у період дії воєнного стану?

, опубліковано 30 квітня 2024 о 15:03

У Центрі обслуговування платників Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області відбулась інформаційна зустріч за участі головного державного інспектора Ніни Соколової з питання оподаткування при спадкуванні: що потрібно врахувати у період дії воєнного стану?

 Під час заходу Ніна Соколова розповіла про ставки податку при спадкуванні: 0 %, 5 % та 18 % – як визначити?

Перш за все нагадала, що спадкування - це перехід прав та обов'язків від померлої особи - спадкодавця до спадкоємців, що здійснюється за законом або за заповітом. Окремо визначеного податку при спадкуванні в Україні не існує, спадщина оподатковується податком на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) за ставками 0 %, 5 % або 18 відсотків. Від того, яким чином відбувається спадкування – за законом або за заповітом – ставка податку не змінюється.

Як тоді визначається розмір ставки ПДФО при спадкуванні? На це питання надає відповідь Податковий кодекс України, яким передбачено, що оподаткування спадщини залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця, а також від резидентського статусу цих осіб.

Нульова ставка ПДФО встановлена для спадкоємців першого та другого ступенів споріднення - «а» п.п. 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України. Спадкоємцями першого ступеня споріднення є: діти, у тому числі усиновлені та народжені після смерті спадкодавця, чоловік або дружина, батьки. Другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері та з боку батька, онуки.

Ставка ПДФО у 5 % встановлена для спадкоємців, які не відносяться до членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення - п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України.

За ставкою 18 % оподатковується будь-який об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-який об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента - п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Податкового Кодексу України. Фактично дану ставку ПДФО потрібно буде сплатити, незважаючи на ступінь спорідненості.

Крім того, Ніна Соколова проінформувала, що за отриманням усних консультацій з надання адміністративних послуг та практичної допомоги щодо подачі декларації в електронному вигляді та з питань роботи по використанню електронних сервісів від ДПС, платники можуть звернутись до фахівців ЦОП Добропільської ДПІ за адресою: м. Добропілля, пров. Європейський, б.4. Контактний телефон: 097-670-52-06.

Для зручності платників податків у Центрі обслуговування платників є кабінет платника для обслуговування (надання консультацій) з доступом до мережі інтернет з комп’ютерною технікою та встановленим програмним забезпеченням для подання документів в електронній формі.

Звернула увагу, що запроваджено дистанційний запис для отримання послуг в Добропільській ДПІ – Електронну чергу. Щоб здійснити попередній запис необхідно звернутись до Контакт – центру ДПС за тел.: 0-800-501-00-7 (підменю 6 – записатись в електронну чергу).