Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Коли застосовується РРО/ПРРО у 2024 році - на «гарячій лінії» в Олександрівській ДПІ

, опубліковано 17 січня 2024 о 10:28

На цьому тижні в Олександрівській ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо актуальних питань застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО).

На запитання платників податків відповідала старший державний інспектор ДПІ Людмила Гойдик.

Дозвонювачі зверталися з питаннями щодо того, коли застосовуються  РРО/ПРРО у 2024 році, хто повинен застосовувати РРО/ПРРО та за яких умов можна не використовувати РРО/ПРРО.

Законом України від 06.07.95 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРО) передбачено, що РРО/ПРРО застосовується у разі проведення розрахункових операцій в готівковій або безготівковій формі з використанням платіжних карток.

Отже, обов’язок із застосування РРО/ПРРО стосується практично всіх юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), що працюють в сфері роздрібної торгівлі, послуг населенню, громадського харчування та приймають оплату готівкою, платіжними картками, жетонами тощо.

Для окремих категорій підприємців діє звільнення від застосування РРО/ПРРО, це є платники єдиного податку першої групи. Також РРО/ПРРО не застосовується у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОПа, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою. Тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати - поточний рахунок у форматі ІВАN. При розрахунках в інший спосіб – готівкою, платіжною картко тощо – застосування РРО/ПРРО є обов'язковим.

Крім того, для платників 2-4 груп діють виключення, передбачені статтею 10 Закону про РРО. На виконання вказаної статті Уряд прийняв постанову від 23.08.2000 №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою передбачено умови та порядок ведення діяльності без застосування РРО за умови використання  розрахункових книжок та КОРО.

Таким чином, РРО/ПРРО не потрібно використовувати ФОПам, які здійснюють торгівлю в селі за наступних умов: річний обсяг доходу не перевищує 167 МЗП (у 2024 році - 1185700 грн) на один структурний (відокремлений) підрозділ; не в одному торговельному об'єкті, де також продаються підакцизні товари; не ведуть дистанційну торгівлю, в тому числі через мережу Інтернет; місцевими радами не прийнято рішення про обов'язкове застосування РРО/ПРРО.

Також посадовець нагадала про відновлення штрафних (фінансових) санкцій стосовно всіх суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг щодо порушень у сфері застосування РРО/ПРРО.

Під час гарячої лінії на всі питання платники отримали вичерпні відповіді в межах чинного законодавства.