Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Краматорська ДПІ провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з актуальних питань оподаткування ФОП

, опубліковано 12 березня 2025 о 10:33

Днями, в Краматорській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Ставки, податки та звітність ФОПів у 2025 році».

На питання, що надійшли під час «гарячої лінії», відповідала головний державний інспектор Дружківсько-Костянтинівського відділу обслуговування платників Краматорської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Донецькій області Ірина Коваленко. Пропонуємо вашій увазі найцікавіші питання та відповіді на них.

Особливості нарахування та сплати військового збору підприємцями у 2025 році ?

Фізичні особи-підприємці (ФОПи) на спрощеній системі оподаткування І, II та IV груп мають щомісячно сплачувати військовий збір авансом в розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, що встановлена на 1 січня звітного року. 

Податкова автоматично нараховує військовий збір на двадцяте число кожного місяця. Якщо ця дата припадає на вихідні, оплату потрібно здійснити до їх початку. 

ФОПи на третій групі мають почати сплачувати військовий збір за підсумками першого кварталу 2025 року (до 20 квітня). Цей збір становитиме 1% від отриманого доходу. 

За несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОПами І, II та IV групи (пізніше за 20 число місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми сплати військового збору, тобто з 1 січня 2025 ця сума становить 400 гривень.

ФОПи І, II та IV груп звітуватимуть про військовий збір як окремий рядок у річній декларації. Подати звітність за 2025 рік їм потрібно буде лише в січні-лютому 2026 року. Натомість ФОПи третьої групи вперше подадуть декларацію та сплатять військовий збір вже у квітні-травні 2025 року за підсумками першого кварталу 2025 року. 

Які пільги зі сплати ЄСВ у 2025 році?

Не сплачують ЄСВ ФОПи, які є особою з інвалідністю будь-якої групи, пенсіонером будь-якого типу (зокрема, із втрати годувальника, за вислугою років тощо).

ФОПи, що знаходяться на тимчасово окупованій території України або в зонах бойових дій.

ФОПи, призвані до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією на особливий період, протягом усього терміну їхньої військової служби.

ФОПам, що одночасно є найманими працівниками за основним місцем роботи, за умови, якщо роботодавець сплачує ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску.

Крім того, звільнення від сплати ЄСВ надається підприємцям на загальній системі оподаткування за той місяць у якому вони не отримували доходів.

Невиконання обов’язку зі сплати ЄСВ буде каратися штраф у розмірі 20% від суми недоплати та нарахуванням пені у розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожен день прострочення. Також при несплаті єдиного соціального внеску не буде нараховуватись страховий стаж, що впливає на призначення пенсії та соціальних виплат.

Що таке останній звітний період підприємця, що перебуває на спрощеній системи оподаткування, для припинення підприємницької діяльності?

Останній звітний період фізичної особи підприємця, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, для декларування та сплати єдиного податку є період, на який припадає дата анулювання реєстрації платником єдиного податку. Ця дата оприлюднюється у реєстрі платників єдиного податку, в Електронному кабінеті. 

Останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідний орган ДПС отримав від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення згідно п. 294.6 Податкового Кодексу України. 

Відповідно, ФОП, закритий у лютому, повинен подати ліквідаційну декларацію за 1 квартал 2025 року, якщо він платник єдиного податку ІІІ гр., або за 2025 рік якщо він платник єдиного податку І або ІІ гр.

Як уникнути ситуації, коли дата анулювання реєстрації платником ЄП настає за датою припинення ФОП у ЄДР?

Державний реєстратор у день проведення реєстраційної дії щодо припинення ФОП забезпечує передачу цієї інформації до ДПС та ПФУ згідно ч. 2 ст. 13 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV. Сам ФОП має змогу припинити підприємницьку діяльність онлайн, без участі державного реєстратора, засобами державного мобільного застосунку «ДІЯ». Звертаємо увагу, що відомості сформовані поза робочий час обробляються податківцями наступного робочого дня, і саме тому дати припинення ФОП як суб’єкта господарювання та платника ЄП можуть відрізнятися. 

Чи може представник ФО отримати інформацію про відомості з ДРФО про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків для декларування доходів за 2024 рік? Чи є змога побачити інформацію помісячно та за який максимальний період?

Фізособа може отримати інформацію про відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків (далі - відомості з ДРФО) особисто або через представника. Отримати відомості з ДРФО можна в один із таких способів:

в паперовій формі - шляхом звернення особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу відповідно до вимог розділу Х Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Мінфіну від 29.09.2017 № 822;

в електронній формі - шляхом надсилання запиту через мобільний додаток «Моя податкова» (застосунок «Моя податкова» в App Store або Google Play) або засобами інформаційно-комунікаційної системи «Електронний кабінет» (cabinet.tax.gov.ua), або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Портал Дія» (diia.gov.ua).

Починаючи з 1 кварталу 1998 року відомості про доходи в електронній формі надають за будь-які п’ять років:

до 01.01.2021 -  поквартально;

з 01.01.2021 - помісячно.

В ході сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» платники отримали вичерпні відповіді та роз’яснення на актуальні питання в межах чинного законодавства.