Головний державний інспектор Добропільського відділу обслуговування платників Покровської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Олена Щетініна провела телефонну «гарячу лінію» для платників податків на тему: «Подання заяви про зміну даних до картки платника податків».
Під час спілкування з платниками податків податківиця акцентувала увагу на те, що фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних.
Відповідно до пункту 70.7 статті 70 Податкового кодексу України та пункту 1 розділу IХ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, із змінами і доповненнями (далі – Положення) фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви про внесення змін до Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за формою № 5ДР (далі - Заява за ф. № 5ДР) або заяви за формою № 5ДРП (далі - Заява за ф. № 5ДРП)
Наводимо найпоширеніші питання, що цікавили платників податків.
Як подається Заява за ф. № 5ДР та Заява за ф. № 5ДРП, особисто чи через представника?
Згідно пункту 2 розділу IX Положення фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання або до будь-якого контролюючого органу.
Якщо Заява за формою № 5ДРП містить дані про новий паспорт фізичної особи, то така заява подається фізичною особою особисто.
Які документи необхідно надати до контролюючого органу?
Для заповнення Заяви за ф. № 5ДР та Заяви за ф. № 5ДРП використовуються дані документа, що посвідчує особу, та інших документів, які підтверджують зміни таких даних (пункт 3 розділ IХ Положення).
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів:
витяг з реєстру територіальної громади;
паспорт, виготовлений у формі книжечки;
тимчасове посвідчення громадянина України (підпункт 4 пункт 1 розділ IІІ Положення).
Для підтвердження факту внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа подає довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (підпункт 5 пункт 1 розділ IІІ Положення).
При поданні Заяви за ф. № 5ДР та Заяви за ф. № 5ДРП фізична особа зобов’язана подати відповідному контролюючому органу документи (оригінали після перевірки повертаються) та їх копії.
Якщо зазначені документи видані не українською мовою, необхідно подати засвідчені в установленому законодавством порядку переклади цих документів українською мовою (після пред’явлення повертаються) та їх копії.
Протягом якого часу вносяться зміни?
Згідно пункту 4 розділу IX Положення внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів з наступного дня після дня подання фізичною особою Заяви за ф. № 5ДР або Заяви за ф. № 5ДРП до контролюючого органу.
В яких випадках може бути відмова у прийнятті заяви?
У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Заяви за ф. № 5ДР або Заяви за ф. № 5ДРП фізичній особі може бути відмовлено у внесенні змін та/або видачі документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, або внесенні відмітки до паспорта.
Хто подає заяву про зміни на дитину?
Відповідно пункту 7 розділу IX Положення Заява за формою № 5ДР стосовно малолітньої особи подається одним з батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності документа, що посвідчує його особу, та свідоцтва про народження дитини. Якщо зазначені документи видані не українською мовою, необхідно подати засвідчені в установленому законодавством порядку переклади цих документів українською мовою (після пред’явлення повертаються) та їх копії.
Як до паспорта у формі картки під час обміну паспорта вноситься інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків?
До паспорта у формі картки під час обміну паспорта інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків вноситься відповідно до законодавства, яким регулюється питання ведення Єдиного державного демографічного реєстру.
Для внесення під час обміну паспорта у формі картки інформації про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідний контролюючий орган надає фізичній особі Повідомлення про відмову для подання його до відповідного територіального органу / територіального підрозділу ДМС.
Звертаємо увагу, що запроваджено дистанційний запис для отримання послуг в Добропільському відділі обслуговування платників Покровської ДПІ – Електронну чергу. Щоб здійснити запис необхідно звернутись до Контакт – центру ДПС за тел.: 0-800-501-00-7 (підменю – 6).
В ході телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали вичерпні відповіді на свої запитання.