Волноваська ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області нагадує, що відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є:
фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464),
фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464);
члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (п. 5 прим. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
Такі платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок у розмірі, не меншому від мінімального страхового внеску, який обчислюється як добуток мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску (22%).
З 01 січня 2024 року, відповідно до ст. 8 Закону №2464 розміри єдиного внеску дорівнювали:
- мінімальний єдиний внесок - за місяць 1562 грн. (22% від мінімальної зарплати 7100 грн.), за квартал - 4686 грн.;
- максимальний єдиний внесок - 23 430 грн. за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).
З 01 квітня 2024 року та до кінця року у зв’язку із збільшенням мінімальної заробітної плати, розміри єдиного внеску дорівнюють:
- мінімальний єдиний внесок - за місяць 1760 грн.(22% від мінімальної зарплати 8000 грн.), за квартал - 5280 грн.;
- максимальний єдиний внесок - 26 400 грн. за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).
Але наразі існують законодавчо встановлені звільнення від сплати єдиного внеску:
по-перше, звільняються від сплати єдиного внеску за себе фізичні особи – підприємці, (в тому числі ті, які обрали спрощену систему) якщо вони отримують пенсію за віком чи за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. (ч. 4 ст. 4 Закону №2464);
по-друге, у разі якщо особи, які провадять незалежну професійну діяльність, – за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізична особа – підприємець та як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, також звільняються від сплати єдиного внеску за себе (ч. 5 ст. 4 Закону №2464);
по-третє, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті звільняються від сплати за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. (ч. 6 ст. 4 Закону №2464).
Крім того, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, з числа осіб, щодо яких згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, звільняються (за заявою члена сім’ї або платника єдиного внеску, після їх звільнення та/або після закінчення їх лікування (реабілітації)) від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, подання звітності по єдиному внеску на весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення.
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII Закону №2464 тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення або скасування, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону№2464, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Тобто, фізична особа – підприємець незалежно на якій системі оподаткування знаходиться може скористатися цим звільненням і взагалі не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок.
Також до тимчасових звільнень належить наступна пільга: з урахуванням положень п. 9-2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 фізичні особи – підприємці призвані до Збройних сил України у зв’язку з мобілізацією, на особливий період, або призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати єдиного внеску.
Нагадуємо, що сплата єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців залишається добровільною до кінця воєнного стану. Однак, приймаючи рішення щодо використання наданої державою можливості впродовж певного часу не сплачувати єдиний внесок, необхідно пам’ятати, що у такому разі, відповідні періоди роботи, коли підприємець не сплачував єдиний внесок, не будуть зараховані до страхового стажу для призначення пенсії в майбутньому.
Але якщо підприємець все ж таки вирішив сплачувати єдиний внесок, в такому випадку обов’язково треба зазначати суми такого внеску у податковій звітності. Це потрібно для отримання страхового стажу за сплаченими внесками. Інакше вони вважатимуться просто переплатою.