Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців

, опубліковано 27 січня 2022 о 10:57

Нещодавно інспектором Ясинуватсько-Авдіївської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області було проведено онлайн-консультацію за допомогою скап-звʼязку для фізичних осіб-підприємців з питання ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців.

Основними питаннями, з якими звернулися платники, були такі:

Питання: На яких СГ поширюються вимоги наказу Мінфіну від 03.09.2021 № 496 щодо ведення обліку товарних запасів?

Відповідь:  Вимоги наказу Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку» поширюються на:

     фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють:

 -     реалізацію технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

-     реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення;

-     реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

     фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку третьої групи, які зареєстровані платниками податку на додану вартість;

     фізичних осіб – підприємців – на загальній системі оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Питання: Як ФОП, в тому числі платник ЄП, в якої виникає обов’язок щодо ведення обліку товарних запасів, вносить перший запис до Форми ведення обліку товарних запасів?

Відповідь: Перший запис, що вноситься фізичною особою – підприємцем, у тому числі платником єдиного податку (далі – ФОП) до Форми ведення обліку товарних запасів (далі – Форма обліку), має відображати інформацію про залишки товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов’язку щодо ведення обліку товарних запасів.

     Такий запис вноситься до Форми обліку на підставі самостійно складеного ФОП документа щодо опису залишків товарів у такому порядку:

     графа 1 - цифра «1»;

     графа 2 - дата внесення запису;

     графа 3 - опис залишку товарів на початок обліку;

     графа 4 - дата складання опису залишку товарів на початок обліку;

     графа 5 - цифра «1»;

     графа 7 - загальна вартість товару відповідно до опису залишку товарів на початок обліку;

     графи 6, 8, 9 - не заповнюються.

     Перший запис про залишки товарів до Форми обліку не вноситься, якщо у ФОП, в яких виникає обов’язок щодо ведення обліку товарних запасів, відсутні залишки товарів на дату виникнення такого обов’язку.

Питання: Яким чином ФОП, у тому числі платник ЄП, яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об’єктах), веде облік товарних запасів?

Відповідь: Фізична особа – підприємець, у тому числі платник єдиного податку (далі – ФОП), яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об’єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об’єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу (господарським об’єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об’єктами).

Питання: Яка інформація зазначається в графі 8 Форми ведення обліку товарних запасів ФОП, у тому числі платниками ЄП?

Відповідь: У графі 8 Форми ведення обліку товарних запасів зазначається загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО)/програмний РРО).

Питання: Яка інформація зазначається в гр. 6 Форми ведення обліку товарних запасів фізичними особами – підприємцями, у тому числі платниками єдиного податку, у разі внутрішнього переміщення товару?

Відповідь: У графі 6 Форми ведення обліку товарних запасів, у разі внутрішнього переміщення товару, зазначається найменування суб’єкта господарювання (власника або користувача господарської одиниці звідки вибуває товар), його РНОКПП або код згідно з ЄДРПОУ/номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті).