Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Необхідність та правова природа форми 20 – ОПП

, опубліковано 22 грудня 2021 о 09:21

Форма 20 – ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням  або через які провадиться діяльність» на першій погляд незначна форма, проте є одним з ключових елементів при визначенні реальності діяльності підприємства. Адже саме цією формою до електронних баз податкової вноситься інформація про наявність основних засобів на підприємстві ( офісних, складських та інших приміщень, обладнання, транспорту, земельних ділянок).

Тобто, об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Центральна ДПІ зазначає, що повідомлення про об’єкти оподаткування не дублює податкову звітність, а дає додаткову інформацію про наявність,місцезнаходження  і поточний стан об’єктів оподаткування платника.

Подача повідомлення за формою 20-ОПП передбачена ст..63.3 Податкового кодексу України, яка встановлює обов’язок платників податків стати на облік в органах ДПС,  а   також обов’язок повідомляти податкові органи про всі об’єкти оподаткування та об’єкти , пов’язані з оподаткуванням.

Крім того, у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків також надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни.

Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, повідомлення за ф. № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником щодо об’єкту оподаткування,  відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування, розпорядження об’єктом оподаткування.

Форму Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №  20 – ОПП визначено у додатку 11 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, із змінами та доповненнями.

Платники податків можуть подати повідомлення за ф. № 20 - ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

Відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, зокрема, за неподання повідомлення за формою № 20 - ОПП передбачена п. 117.1 ст. 117 ПКУ.

Так, підсумуємо, що основною метою запровадження форми № 20-ОПП є отримання від платників інформації про всі  наявні  в них об’єкти оподаткування, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому  вони фактично перебувають: використовуються, не використовуються(у тому числі тимчасово). А відсутність даних по ф. 20 – ОПП один із важливих факторів визначення ризиковості підприємства.

Центральна ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області рекомендує  перевірити дані в електронному кабінеті та подати відповідну інформацію, тим самим виключити одну із причин ризиковості.

Звернувшись  до Центру обслуговування платників Центральної ДПІ,  громадяни можуть отримати якісну інформаційно - роз’яснювальну консультацію, з питань порядку заповнення та подання  повідомлення за формою 20-ОПП.

ЦОП працює з понеділка по четвер з 08-00 години до 17-00 години, у п‘ятницю з 08.00 години до 15.45 години, у суботу та неділя – вихідні. Отримати довідки можна за телефоном 096-870-61-70.