Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Право на податкову знижку - тема «скайп-зв’язку» у Центральній ДПІ

, опубліковано 28 листопада 2021 о 14:45

Днями у Центральній ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області було проведено «скайп - зв’язок» на тему «Податкова знижка – хто має право на податкову знижку, витрати, які включаються  до податкової знижки, особливості заповнення декларації». «Скайп - зв’язок» було проведено  головним державним інспектором сектору з надання адміністративних та інших послуг Центральної ДПІ Боровко Валентиною Василівною.

У ході проведення «скайп - зв’язку» платниками були задані наступні питання:

Які документи , крім податкової декларації про майновий стан і доходи, має подати фізична особа – платник ПДФО до контролюючого органу щоб скористатися правом нарахування податкової знижки, щодо суми коштів, сплачених за навчання?

         Фізична особа – платник податку на доходи фізичних осіб, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання зобов’язана подати до контролюючого органу разом з податковою декларацією про майновий стан  і доходи копії платіжних та розрахункових документів, зокрема , квитанції, фіскальні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують надавача послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою (ії отримувача), а також копію договору з навчальним закладом, в якому  обов’язково повинно бути відображено заклад  освіти – надавача посліг і здобувача освіти – отримувача послуг, вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття дошкільної, загальної середньої, професійної та вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення), тощо.

 

Яким чином контролюючий орган повідомляє платника податків про відмову у наданні/зменшенні суми податкової знижки, визначеної платником у податковій декларації?

Порядок застосування податкової знижки передбачений ст. 166 ПКУ, а порядок проведення камеральної перевірки визначений ст. 76 ПКУ.

Пунктом 76.1 ст. 76 ПКУ передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Відповідно до п. 76.2 ст. 76 ПКУ порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог ст. 86 ПКУ.

За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ (п. 86.2 ст. 86 ПКУ).

  Таким чином, контролюючий орган повідомляє про відмову у наданні/зменшенні суми податкової знижки, визначеної платником у податковій декларації, шляхом вручення платнику податків акта перевірки у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ та податкового повідомлення – рішення.

 

Студент одночасно отримує вищу освіту в Україні та за кордоном, чи має він право на податкову знижку?

         Платник податків, який навчається в декількох навчальних закладах України, за умови виконання всіх умов передбачених Податковим кодексом України, має право скористатися податковою знижкою на навчання. Платники податків, які навчаються за кордоном права на податкову знижку в частині  витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти не мають.

 

Яку максимальну суму сплати за навчання має право включити фізособа до податкової знижки у зменшення оподаткованого доходу?

         Фізична особа має право включити до податкової знижки суму сплати за навчання, що не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особина 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний  місяць навчання протягом звітного податкового року.

         При цьому, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподаткованого доходу платника податку, нарахованого як заробітна  плата, зменшена  на суму  ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків  до недержавного пенсійного фонду, а також на суму податкової соціальної пільги  за її наявності.

 

Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою на навчання, якщо студент отримував доходи по ці вільно правовому договору?

         Якщо студент працював та отримував доходи, відмінні від заробітної плати, то батьки мають право  на податкову знижку.

 

Чи має право скористатися податковою знижкою за навчання дитини один із батьків, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною ( в договорі зазначено ПІБ дитини) та квитанції на оплату оформлені на ім’я  дитини, яка не має самостійних джерел доходу?

         Скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини може один з батьків, за умови надання ним відповідних підтверджуючих  документів, зокрема, договору про навчання дитини, який укладений між навчальним закладом та дитиною, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи. При цьому, у договорі про навчання повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка буде безпосередньо навчатися (дитини).

 

На всі поставленні питання, платники податків отримали вичерпні відповіді та роз’яснення, в межах чинного законодавства України.