Працювати за трудовим договором – вигідно! Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки й лікарняні. Вам допоможуть у разі нещасного випадку на роботі, дадуть пільги, якщо у вас є малолітні діти. Всього цього позбавлені не задекларовані працівники.
Які закони регулюють трудові відносини?
Кодекс законів про працю (КЗпП) – основний документ. Також трудові права і соціальні гарантії прописані у законах «Про відпустки», «Про оплату праці», «Про охорону праці», «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актах.
Які права мають задекларовані працівники?
З моменту підписання трудового договору ви – найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.
Виконання посадових обов`язків
Роботодавець не може змусити вас виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. Тож, якщо ви не згодні з тим, що вам кажуть робити, можете відмовитися.
Нормативно робочий час
Закон забороняє працювати понад 40 годин на тиждень. Якщо ви працюєте у шкідливих умовах або вам менше як 18 років, ваш робочий тиждень ще менш – 36 годин. При п`ятиденному робочому тижні ви маєте відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, ваш робочий день має тривати 7 годин. Вас не можуть змусити працювати у надурочні години чи у вихідні дні. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна. Ще одна приємна перевага задекларованої праці – скорочений робочий день напередодні святкових і неробочих днів.
Можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію
Працюючи офіційно, ви можете поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або частковою оплатою під час сесії.
Захист від незаконного звільнення
Незадекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо у вас є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяця.
Страхові виплати в разі непрацездатності
За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок ЄСВ). Це ваша гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов`язаного з роботою, чи професійного захворювання. Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо ви не задекларовані, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.