Про запровадження нових правил використання реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та переваги застосування програмних РРО нещодавно спілкувалися з платниками податків під час сеансу зв’язку в Skipe фахівці Покровської ДПІ. На питання платників податків відповідала головна державна інспекторка Людмила Олійник.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на найчастіші запитання.
- 1. Платник єдиного податку 2 групи планує здійснювати продаж окулярів для поліпшення зору. Чи потрібно йому застосовувати РРО? Який обрати?
Згідно вимог діючого законодавства продаж виробів медичного призначення – будь-яких інструментів, апаратів, приладів, пристроїв, програмного забезпечення, матеріалів або інших виробів, призначених для діагностики, лікування, профілактики організму людини та (або) забезпечення таких процесів здійснюється платниками єдиного податку 2 групи з обов’язковим застосуванням РРО. Підприємець має право вільного вибору РРО, тобто обрати апаратний або програмний РРО.
Застосування програмних РРО має деякі переваги на відміну від класичних РРО, а саме:
- непотрібно витрачати кошти на придбання касового апарату, є можливість скористатись безкоштовним програмним рішенням від ДПС, яке встановлюється на будь-який гаджет, що підтримує операційну систему Windows, Android;
- за бажанням суб’єкта господарювання можливе використання програмного забезпечення від інших розробників, яке не потребує експертизи даного продукту;
- використовуючи виключно електронний документообіг, реєстрація в контролюючому органі відбувається в онлайн-режимі;
- відсутність посередників: не потрібно платити за послуги еквайєра, центру сервісного обслуговування;
- підприємці не ведуть книгу обліку розрахункових оперцій.
Крім того платнику податків запропоновано скористатись інформаційними матеріалами щодо ПРРО (актуальні запитання-відповіді, інструкції та відеоуроки щодо процедури реєстрації ПРРО, отримання електронних ключів у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС, обов’язкові форми документів та інструкції щодо їх заповнення, тощо), які розміщені на банері «Програмні РРО» ДПС України.
- 2. Як зареєструвати ПРРО? З чого починати? Чи придбавати КОРО та РК?
Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО (або класичний РРО), повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган шляхом подання повідомлення за формою 20-ОПП.
До початку роботи з ПРРО необхідно здійснити 5 кроків:
- отримати КЕП (безкоштовно) у КНЕДП ІДД ДПС;
- встановити обране програмне забезпечення на будь-який пристрій (смартфон, планшет). Безкоштовну версію від ДПС можливо скачати за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/;
- зареєструвати касу та касирів;
- ввести в ПРРО товари (забезпечити попереднє програмування найменування й ціни товарів). Введення та налаштування номенклатури можливе шляхом сканування, внесення та імпорту даних;
- створення чеків (відкриття зміни та початок роботи).
КОРО та РК при застосуванні ПРРО не використовуються, тому придбавати їх не потрібно.
- 3. Яку заяву необхідно подати для реєстрації ПРРО, в якій формі?
Для реєстрації програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) складається Заява про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за ф. № 1-ПРРО (J/F 1316602) (далі – реєстраційна заява за ф. № 1-ПРРО) в режимі онлайн. Паперова форма подачі цієї заяви не передбачена законодавством. Реєстраційна заява за ф. № 1-ПРРО в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів подається за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків до фіскального сервера засобами Електронного кабінету (портального рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (API)) або засобами телекомунікацій.
У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації, ПРРО реєструється шляхом присвоєння програмним забезпеченням фіскального сервера фіскального номера ПРРО із внесенням даних до Реєстру ПРРО.
Про реєстрацію ПРРО суб’єкту господарювання направляється інформація у другій квитанції із зазначенням присвоєного під час реєстрації фіскального номера ПРРО. Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО.
- 4. При роботі з ПРРО видавати чеки тільки в електронному вигляді ?
Так, але, якщо клієнт попросить паперовий чек, його необхідно надати.