Нещодавно в Селидівській ДПІ відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Порядок подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. № 20-ОПП» (далі – повідомлення за ф. № 20-ОПП). Старший державний інспектор Свистун Катерина відповідала на запитання платників податків з цього питання.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на найчастіші запитання.
Питання: В які терміни подається повідомлення за ф. № 20-ОПП та з якої дати визначається 10-денний строк для подання повідомлення: з дати державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця чи дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди або іншої дати?
Відповідь: Згідно з п. 8.4 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, повідомлення за ф. № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Платники податків можуть подати повідомлення за ф. № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником щодо об’єкту оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування, розпорядження об’єктом оподаткування.
Питання: Яким чином заповнюється графа «Тип об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення за формою № 20-ОПП у разі придбання обладнання, безпосередньо пов’язаного з діяльністю (верстати, технологічне обладнання) якщо у довіднику відсутні відповідні типи об’єкта оподаткування або немає об’єктів оподаткування, які підходять за призначенням?
Відповідь: Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» розділу 3 «Відомості про об’єкти оподаткування платника податків» повідомлення за формою № 20-ОПП заповнюється відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування, що оприлюднений на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html.
Під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації про об’єкти оподаткування, які є однотипними.
У разі, якщо подається інформація про обладнання, яке безпосередньо пов’язане із діяльністю суб’єкта господарювання, його виробничим процесом, то керуючись принципом укрупнення інформації про об’єкти оподаткування, та враховуючи, що таке обладнання розміщене в приміщенні чи на території, пристосованих для їх функціонування, типи об’єктів оподаткування «верстат», «технологічне обладнання» можливо віднести до наявного у суб’єкта господарювання типу об’єкта оподаткування, який найбільш відповідає визначенню місця знаходження/зберігання такого обладнання, наприклад «148 – цех», «587 – виробнича ділянка», «325» – майстерня, про який, у разі відсутності інформації про нього в контролюючому органі, суб’єкту господарювання необхідно повідомити як про об’єкт оподаткування.
Питання: Чи необхідно подавати повідомлення за ф. № 20-ОПП з інформацією про об’єкт оподаткування, якщо внаслідок зміни адміністративного устрою змінюється адміністративна одиниця, де знаходиться об’єкт оподаткування?
Відповідь: Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 26.11.2020 № 290 затверджено Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (далі - Кодифікатор), який впроваджується на заміну Класифікатора об’єктів адміністративно - територіального устрою України (далі - КОАТУУ).
Відповідно із впровадженням Кодифікатора ведення КОАТТУ буде припинено. У перехідний період для заповнення повідомлення № 20-ОПП може використовуватись КОАТУУ.
Отже, якщо унаслідок зміни адміністративно - територіального устрою змінилась адміністративно-територіальна одиниця, на території якої знаходиться об’єкт оподаткування, повідомлення № 20-ОПП подається з ознакою «3 - зміна відомостей про об’єкт оподаткування», у графах 6-7 повідомлення № 20-ОПП зазначається код та назва населеного пункту - адміністративного центру новоствореної територіальної громади згідно з КОАТУУ. Такий порядок заповнення граф 6-7 повідомлення № 20-ОПП діятиме до завершення перехідного періоду - до запровадження Кодифікатора.