1 вересня 2021 року в Україні розпочинається кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування. Ця кампанія запроваджена Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належним їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Про це йшлося на зустрічі з відвідувачами Центру обслуговування платників Торецької ДПІ 30 липня 2021 року. Бесіду проводила старша державна інспекторка Зельміра Гасанова-Швидка.
Фахівчиня пояснила, що нормами закону, який вже набрав чинності, передбачена можливість цивілізованої легалізації активів, що були приховані від оподаткування. Тобто, громадяни України матимуть право подати одноразову добровільну декларацію із зазначенням активів, що їм належать, та з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. При цьому, у добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів. Серед таких активів декларант може вказати валютні цінності (крім коштів у готівковій формі), цінні папери, рухоме та нерухоме майно, зокрема об'єкти незавершеного будівництва, частки у майні юридичних осіб, які знаходяться в Україні чи за кордоном.
Крім того, наголосила інспекторка, на сьогодні подача такої декларації є правом, а не обов’язком фізичної особи, тому такий декларант звільняється від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності.
Спікерка звернула увагу слухачів, що із задекларованих активів громадянин повинен буде сплатити збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування, розмір якого значно менше, ніж встановлений законодавством податок на доходи фізичних осіб. Загальна ставка одноразового збору – 5%, для закордонних активів – 9%, для активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики – 2,5%.
Також вона розповіла, що подати одноразову декларацію можна в період з 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року.
Для того, щоб громадяни мали змогу дізнаватися першими про новації податкового законодавства, спеціалістка запропонувала підписатися на офіційні сторінки ДПС України та Головного управління ДПС у Донецькій області у соціальних мережах. Також, вона зауважила на можливості спілкування з податковою дистанційно за допомогою сервісу InfoTAX.