Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відповідаємо на запитання платників податків

, опубліковано 28 квітня 2021 о 10:59

На сьогоднішній день є багато запитань від платників податків щодо новацій у податковому законодавстві. З метою з’ясування проблемних питань, отримання відповідей на них та надання роз’яснень з цього приводу, головний державний інспектор Добропільської ДПІ Віта Полонська провела сеанс «гарячої лінії».

Наводимо найактуальніші питання, які обговорювались під час сеансу телефонного зв'язку, а саме:

Питання 1

Яку оціночну вартість земельної ділянки, що отримується в подарунок (спадщину), слід застосовувати при розрахунку ПДФО?

 

Відповідь:

Фізична особа - резидент, яка отримує подарунок (спадщину ) від фізичної особи - резидента, але не відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. від вартості будь-якого подарунку. З урахуванням норм ст. 5 та ст. 13 Закону № 1378 «Про оцінку земель» з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості земельної ділянки як об’єкта подарунку (спадщини) застосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Питання 2

За який звітний період подається декларація про майновий стан і доходи для отримання знижки за навчання щодо суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти?

 

Відповідь:

З метою отримання податкової знижки на суму коштів, сплачених платником податку протягом звітного року на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, декларація про майновий стан і доходи подається до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків до 31 грудня 2021 року (включно) за звітний 2020 податковий рік. Слід зазначити, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься відповідно до  п.п. 166.4.3 п.166.4 ст.166 Податкового кодексу України.

Питання 3

 Що повинен зробити підприємець для припинення  підприємницької діяльності?

Відповідь:

 Підприємець повинен подати до податкової сам за себе звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. При цьому термін сплати зобов’язань, визначених ФОП, у звіті з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого звіту, відповідно ЄСВ необхідно сплатити до дати його подання.

 Питання 4

  Чи звільняються ФОП платники єдиного податку від сплати єдиного внеску на час відпустки та за період хвороби?

Відповідь:

  Фізичні особи - підприємці на спрощеній системі оподаткування першої чи другої групи, на час відпустки, а також за період хвороби залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, та мають обов’язок щодо сплати єдиного внеску незалежно від того отримували вони дохід у цей період чи ні.

Питання 5

  Чи повинні сплачувати ЄСВ підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування та не отримують доходів?

Відповідь:

 Внесеними змінами  до Закону України №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які набули чинності з 01 січня 2017 року, що стосується платників, які перебувають на загальній системі оподаткування та якими не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити  базу нарахування та нарахувати єдиний внесок. При цьому сума єдиного  внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Тобто, такі підприємці обов’язково сплачують ЄСВ у розмірі не менше розміру мінімального страхового внеску, незалежно від того чи займався  підприємницькою діяльністю чи ні, отримував дохід чи ні. У 2021 році мінімальний страховий внесок  складає 1320,00 грн на місяць.

Питання 6

 Чи можна включати до податкової знижки оплату вартості послуг на лікування та придбання ліків?

 

Відповідь:

 До переліку витрат, які включаються до податкової знижки, відповідно п.п.166.3.4 ст. 166 Податкового кодексу України, включається, зокрема, сума коштів, сплачених на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків.

При цьому, зазначена норма набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування (п. 1 розд. ХІХ ПКУ).

Наразі закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не прийнятий, тому податкова знижка за витратами, понесеними платником на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з його лікування або лікування члена сім’ї першого ступеня споріднення, за наслідками 2020 року не надається.

 

Питання 7

Які терміни запровадження реєстраторів розрахункових операцій?

 

Відповідь:

- до 1 серпня 2020 року продовжено можливість не застосовувати реєстратори розрахункових операцій платникам єдиного податку другої – четвертої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом року не перевищує 1 000 000 грн;

-  з 1 січня 2021 року повинні застосовувати РРО платники єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють реалізацію товарів через мережу Інтернет, лікарських засобів, ювелірних виробів, вживаних товарів, технічно складних побутових товарів, діяльність кафе, ресторанів, тощо, діяльність туристичних агентств та діяльність готелів;  

- з 1 квітня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та або програмні  реєстратори розрахункових операцій не застосовуються лише платниками єдиного податку першої групи.

 

Питання 8

 Як працювати з програмним РРО, коли Інтернет відсутній?

 

Відповідь:

РРО буде працювати в режимі «офлайн» протягом 36 годин. В цей період розрахунковим документом будуть присвоюватися фіскальні номери, сформовані із діапазону фіскальним сервером. Номера з цього діапазону заздалегідь будуть зарезервовані. Протягом години після відновлення зв’язку копії створених в режимі «офлайн» розрахункових документів передаються на сервер податкової.  

 

Звертаю увагу, що в період карантину Електронний кабінет (http://саbinet.tах.gov.uа) стає незамінним форматом спілкування між ДПС та платниками податків, забезпечує можливість платникам реалізувати свої права та обов'язки, та не наражати на небезпеку безпосереднім відвідуванням податкової ні себе, ні оточуючих.