З метою проведення активної роз’яснювальної роботи в рамках кампанії декларування доходів, отриманих у 2020 році, фахівці Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області 14 квітня 2021 року провели черговий онлайн-семінар щодо основних питань, які виникають у платників податків при поданні декларацій про майновий стан і доходи.
Старший державний інспектор Добропільської ДПІ Юлія Ступак звернула увагу на те, що громадяни, які подають податкові декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація), розподіляються на дві категорії:
- особи, які зобов’язані подати річну декларацію – для громадян і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, декларація подається до 01 травня 2021 року, що настає за звітним (граничний термін подання декларації за звітний 2020 рік – 30 квітня 2021 року);
- особи, які мають право подати декларацію – для громадян, які подають декларацію з метою отримання податкової знижки декларація подається по 31.12.2021 (включно).
Обов’язок щодо подання декларації у громадян – платників податків виникає при отриманні:
- доходів не від податкових агентів. До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини, за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовий збір;
- від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника ПДФО, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року;
- інвестиційного доходу;
- іноземного доходу;
- та в інших передбачених Податковим кодексом України (далі – ПКУ) випадках.
Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
- від податкових агентів, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;
- у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Декларація заповнюється платником ПДФО самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником ПДФО здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II «Адміністрування податків» ПКУ (п. 179.5, п.179.6 ст. 179 ПКУ).
Отже, з метою декларування доходів, отриманих у 2020 році, декларація заповнюється та подається до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси.
Декларацію можна подати у один з таких способів:
- особисто або уповноваженою на це особою;
- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.
У разі надсилання декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні податкової декларації в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Також, платників податків проінформовано про зміни щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - ПРРО), які відповідно до норм Закону України від 01.12.2020 року № 1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон №1017-ІХ) набули чинності.
Як зазначив старший державний інспектор Добропільської ДПІ Євгеній Безверхній, Законом №1017-ІХ (чинний з 10.12.2020 року), зокрема, скасовуються норми щодо застосування механізму «кешбек»;
До 01 січня 2022 року:
- відтерміновується обов’язкове застосування РРО та/або ПРРО для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування (реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я; реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
- подовжується застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО/ПРРО під час проведення розрахункових операцій.
Крім того, Законом № 1017-ІХ передбачено незастосування РРО та/або ПРРО під час надання дистанційних послуг, розрахунки за які здійснюються виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Євгеній Безверхній наголосив, що норми стосовно застосування РРО та/або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій не поширюється на мікробізнес, тобто не стосуються підприємців – платників єдиного податку І групи (з річним доходом до 1 млн. грн.), які не використовують працю найманих осіб та здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню.
Детальніше з роз’ясненнями щодо застосування РРО (ПРРО) можна ознайомитися в навчальному модулі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/povidomlennya-zyasnennya/447192.html.
Також акцентовано увагу на перевагах Електронного кабінету, можливості дистанційного спілкування з податковою службою засобами сервісів «InfoTAX» та «Контакт-центр Податкової», використання таких інформаційних ресурсів Державної податкової служби України, як: Facebook Telegram-канал та Youtube.
Добропільською ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області ведеться широкомасштабна роз'яснювальна робота з питання декларування доходів, а саме: підготовлена друкована продукція у виді листівок, що розповсюджуються серед відвідувачів ЦОП. Також, деклараційна кампанія проводиться через ЗМІ, місця масового відвідування людей, торгівельні комплекси. За участю лікаря загальної практики сімейної медицини, завідувача амбулаторії № 1 міста Добропілля Катерини ІВАНЕНКО підготовлено відеоролик з питань декларування доходів у 2021 році.