Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Декларування громадянами доходів, отриманих у 2020 році - на «гарячій лінії»

, опубліковано 23 лютого 2021 о 10:04

Нещодавно завідувач сектору з надання адміністративних та інших послуг Покровської ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області Зелена Віра  спілкувалася з платниками податків під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питання декларування громадянами доходів, отриманих у 2020 році.

         Під час «гарячої лінії» були надані відповіді на наступні запитання:

Хто, згідно чинного законодавства відноситься до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення?

                Відповідно  Податкового кодексу України  із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

         Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки (п.п.14.1.263 п.14.1 ст.14 ПКУ).

        Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) та відображенню у Розрахунку матеріальна допомога, що надається фізичним особам за рахунок місцевого бюджет?

                Матеріальна допомога, що надається фізичним особам за рахунок міського бюджету, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за умови виконання міською радою затвердженої програми соціально-економічного розвитку чи цільової програми з питань діяльності місцевого самоврядування, в якій передбачено надання такої допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету (з конкретним визначенням її напрямів, умов надання та кошторисом). При цьому орган місцевого самоврядування відображає таку матеріальну допомогу у Розрахунку за ознакою доходу «128» (п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума допомоги на поховання, яка виплачується Ощадбанком родичам померлих вкладників за рахунок вкладів, поміщених до 1992 року?

       Сума коштів на поховання, яка одержується в Ощадбанку спадкоємцями померлих вкладників за рахунок вкладів, поміщених до 1992 року, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (п.п.165.1.30 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Яким чином визначається база оподаткування ПДФО доходу, отриманого фізичною особою від продажу векселю?

        Базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого фізичною особою від продажу векселю, є загальний дохід, одержаний від такого продажу, який оподатковується за ставкою 18 відсотків (п.п.14.1.54 п.14.1ст.14; п.164.1ст.164; ст.167 ПКУ).

Чи виникає об’єкт оподаткування ПДФО у фізичної особи у разі придбання рухомого майна у юридичної особи?

          Враховуючи те, що продаж рухомого майна здійснюється юридичною особою фізичній особі, тобто фізична особа фактично несе витрати на придбання майна, то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб у фізичної особи не виникає.

     Однак, якщо при продажу рухомого майна юридичною особою надається індивідуальна знижка фізичній особі, то у фізичної особи виникає дохід у розмірі наданої знижки (п.п. «в» п.п.14.1.54 п.14.1. ст.14; п.п.164.2.4 п.164.2 ст.164;  п.п. «е» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164; ст.172-173 ПКУ).

         Що є базою оподаткування ПДФО для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті?

     Базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті, є ці доходи, що перераховані у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.164.3, п.164.4  ст.164 ПКУ).

        Чи підлягає оподаткуванню ПДФО дохід від продажу фізичною особою придбаних у банку банківських металів?

        Дохід від продажу фізичною особою придбаних у банку банківських металів оподаткуванню не підлягає. (п.п.165.1.51 п.165.1 ст.165 ПКУ).

        Чи оподатковується ПДФО сума компенсації, яка виплачується юридичною особою – працедавцем найманому працівнику, за використання власного автомобіля, який не перебуває в оренді у юридичної особи, при виконання службових обов’язків?

       Сума компенсації, яка виплачується юридичною особою найманому працівнику за використання власного автомобіля, який не перебуває в оренді у юридичної особи, при виконанні службових обов’язків, є додатковим благом такого працівника та оподатковується податком на доходи фізичних осіб (п.п «а» п.п.2.17. п.164.2 ст.164 ПКУ).