Питання легалізації зайнятості населення міста Покровська не втрачають своєї актуальності та перебувають на постійному контролі податківців. Начальник Покровського відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Покровсько-Добропільського управління ГУ ДПС у Донецькій області Павло Рисованний надав інтерв’ю газеті «Маяк», під час якого відповів на деякі актуальні запитання на цю важливу тему:
Питання: Який вплив здійснило впровадження карантинних заходів, пов’язаних з пандемією COVID-19 на зайнятість населення у місті Покровську?
Відповідь: Незважаючи на складну епідемічну ситуацію та впровадження карантинних заходів, з початку року по м. Покровську офіційне працевлаштування обрали 1060 громадян та здійснили реєстрацію 226 новостворених фізичних осіб - підприємців. В результаті до бюджету додатково надійшло податку на доходи фізичних осіб – 1,2 млн грн, військового збору – 0,1 млн грн, єдиного внеску – 1,6 млн гривень. Деяке зниження показників спостерігалось протягом березня – квітня, але у травні-червні вони почали стрімко зростати. Це свідчить про усвідомлення громадянами переваг легального працевлаштування та, безумовно, є позитивним явищем.
Питання: Впровадження карантину у місті Покровську змусило багатьох роботодавців скоротити робочий час, а деякі взагалі не мали змоги здійснювати господарську діяльність в період карантину. Яку допомогу мають право отримати суб’єкти господарювання від держави у даному випадку?
Відповідь: Порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину визначено ст.47-1 розд. VIII Закону України від 05 липня 2012 року №5067-VI «Про зайнятість населення» із змінами і доповненнями. Допомога надається на строк зупинення діяльності у разі сплати роботодавцем або фізичною особою-підприємцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Питання: Яким чином оподатковується сума даної допомоги по частковому безробіттю?
Відповідь: З 29 травня 2020 року набрав чинності Закон України від 13 травня 2020 року №591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме: у розділі XX «Перехідні положення» підрозділ 1 доповнено, зокрема, пунктом 13, відповідно до якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністру України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до ст.47-1 Закону України від 05.07.2012 №5067-VI «Про зайнятість населення». Крім того, у підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» пункт 16-1 доповнено підпунктом 1.10, згідно з яким звільняються від оподаткування військовим збором доходи, зазначені в пункті 13 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Таким чином, дохід платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) виплату працівнику даного доходу слід відобразити за ознакою «128», як соціальну виплату з відповідного бюджету.