Волноваська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Донецькій області нагадує, що статтею 166 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) встановлено, що платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Тобто держава надає громадянину можливість повернути частину сплачених податків і таким чином заощадити, повернувши частину витрачених коштів.
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначено у п. 166.3 ст. 166 ПКУ. До даного переліку також включається сума витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік (п.п. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).
Відповідно до частини сьомої ст.281 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями повнолітня жінка або чоловік мають право за медичними показаннями на проведення щодо них лікувальних програм допоміжних репродуктивних технологій згідно з Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні (далі – Порядок) та умовами, встановленими законодавством.
Порядок, який визначає механізм та умови застосування методики допоміжних репродуктивних технологій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.09.2013 № 787, стосується удосконалення медичної допомоги населенню при лікуванні безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій та регулює відносини між пацієнтами (жінками, чоловіками) та закладами охорони здоров’я, які забезпечують застосування методик допоміжних репродуктивних технологій та не містить положень щодо порядку (способів) оплати наданих медичних послуг та суб’єктів, які здійснюють таку оплату.
Згідно з п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ платнику до 31 грудня 2024 року включно необхідно подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація).
Для документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки, разом з Декларацією подаються копії документів і відомостей, пов’язані з виникненням права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку на доходи фізичних осіб, а саме:
- копії документів, що ідентифікують особу, яка звертається за податковою знижкою (паспорт та довідка про отримання реєстраційного номера облікової картки платника податку);
- документи, які підтверджують витрати, здійснені протягом звітного податкового року платником податку (копії платіжних та розрахункових документів, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копії договорів, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги)) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ);
- довідка про заробітну плату за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги.
- реквізити банківського рахунку платника.
Згідно з п.п. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 ПКУ копії документів (крім електронних розрахункових) потрібно подавати разом із Декларацією. Оригінали ж цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого ПКУ.
У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в Декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.
Декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
Для направлення Декларації засобами електронного зв’язку в електронній формі пропонуємо скористатися простим та зручним електронним сервісом «Електронний кабінет» меню «Електронний кабінет для громадян» підрозділ «Податкова декларація про майновий стан і доходи», який дозволяє сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів. При складанні декларації в Електронному кабінеті платника здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб, та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна.
Скористатись зазначеним сервісом можуть особи, які мають особистий підпис, виданий кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
Увага! Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні роки не переноситься.( п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 ПКУ).