З метою більшої поінформованості платників податків Добропільщини нещодавно у Добропільській ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» - черговий актуальний діалог на тему «Новації податкового законодавства. Електронні сервіси ДПС Застосування РРО/ПРРО підприємцями у 2021 році. Податкова знижка».
На запитання платників податків відповідала головний державний інспектор Добропільської ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області Віта Полонська.
Пропонуємо добірку питань, які стануть корисними та потрібними для платників, які прагнуть збагатити свої знання про РРО/ПРРО, електронні сервіси та відомості стосовно отримання податкової знижки.
Питання: З якого періоду підприємці - єдинники повинні застосовувати РРО?
Відповідь: З 1 січня 2021 року РРО/програмні РРО повинні застосовувати: підприємці-платники єдиного податку другої - четвертої груп, які реалізують:
- технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
- ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- надають платні послуги у сфері охорони здоров’я;
- при перевищенні в календарному році обсягу доходу понад 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
З 1 січня 2022 року РРО та/або програмні РРО повинні застосовувати всі фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку (крім ФОП-платників єдиного податку першої групи).
Питання: Як здійснюється програмування найменування товарів (послуг) через ПРРО?
Відповідь: Програмування найменування товарів (послуг) через ПРРРО здійснюється оператором (касиром) самостійно шляхом додавання таких товарів за допомогою самого програмного забезпечення або за допомогою імпорту раніше підготованого переліку номенклатури, який формується для кожного програмного забезпечення у окремому форматі згідно з інструкцією, що додається до того ж архіву, що і програмне забезпечення.
Питання: Чи потрібно буде застосовувати касовий апарат у випадку, коли планую здійснити реєстрацію підприємця та обрати другу групу єдиного податку?
Відповідь: Нагадаю, що використання РРО підприємцями-платниками єдиного податку, відтерміновано до 1 січня 2022 року.
Проте є виключення для обов’язкового застосування РРО та/або програмного РРО для платників єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами-підприємцями), які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Питання: Чи необхідно застосовувати РРО при торгівлі на ринку?
Відповідь: Зауважу, що відповідно до законодавчих новацій, платники єдиного податку, що належать до 1 групи РРО у своїй діяльності не застосовують.
Фізична особа-підприємець, яка здійснює роздрібний продаж товарів в магазинах та об’єктах ресторанного господарства, які розташовані на території ринку, не може бути платником єдиного податку першої групи, та відповідно зобов’язана застосувати РРО в залежності від обраної системи оподаткування та виду здійснюваної діяльності.
Питання: Чи передбачена відповідальність за втрату реєстраційного посвідчення на РРО?
Відповідь: Нормами чинного законодавства відповідальності до суб’єктів господарювання за втрату реєстраційного посвідчення на РРО не передбачена. При цьому суб’єкт господарювання, який втратив реєстраційне посвідчення, повинен подати до податкової за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» з метою його поновлення. ПРРО: відповіді податківців на питання з «гарячої лінії».
Питання: Як скасувати помилково проведену суму розрахунків через ПРРО?
Відповідь: Скасувати помилково проведену суму через ПРРО можна сформувавши розрахунковий документ повернення товару (фіскальний касовий чек видачі коштів) або
Питання: Чи необхідно реєструвати КОРО на програмний РРО?
Відповідь: Чинним законодавством у сфері проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у готівковій та безготівковій формі не передбачено реєстрації та використання книги обліку розрахункових операцій на програмний реєстратор розрахункових операцій.
Питання: В які терміни мені повернуть суми сплаченого податку на доходи фізичних осіб внаслідок застосування права на податкову знижку?
Відповідь: Згідно з Податковим кодексом України, сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
Питання: Який період мені слід зберігати оригінали документів , які я додав до електронної декларації на отримання податкової знижки на навчання?
Відповідь: Відповідно до пп.166.2.1 ст.166 Податкового кодексу України (далі ПКУ) , до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Згідно з пп.166.2.2 ст.166 ПКУ, оригінали зазначених у підпункті 166.2.1 цього пункту документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого цим Кодексом.
Платники зобов’язані забезпечувати зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, протягом:
- не менш як 1095 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи;
- передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності, – у разі неподання такої звітності.
Питання: Чи маю право я на податкову знижку за здобуття освіти мого сина за кордоном?
Відповідь: Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;
Отже, Ви не маєте права на податкову знижку за навчання дитини в закордонних учбових закладах.