Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

«Гаряча лінія» Східної ДПІ: про оподаткування доходів фізичних осіб та право громадян на податкову знижку

опубліковано 11 вересня 2024 о 14:43

Східна державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Донецькій області активно проводить інформаційні заходи для платників податків Донеччини. Начальником Східної ДПІ проведено в черговий раз сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з  питань оподаткування доходів фізичних осіб та права громадян на податкову знижку.

Під час «гарячої лінії» додзвонювачі ставили багато питань, на які надано розгорнуті та вичерпні відповіді.

Найбільш актуальне питання, яке цікавило громадян, це  оподаткування отриманої спадщини. Податківець, зокрема, повідомила, що громадяни, які отримали спадщину від членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення, можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Адже у цьому випадку об’єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою. Але декларація не подається за умови відсутності інших підстав для її подання.

Громадяни, які отримали спадщину не від членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення, повинні подати декларацію про майновий стан і доходи, у якій включити суму такого доходу до загального річного оподатковуваного доходу й визначити податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Декларація про майновий стан і доходи подається за наслідками звітного податкового року до 1 травня наступного року. Подати декларацію можна до податкових органів особисто, надіслати поштою,  в електронному вигляді через Електронний кабінет або мобільний застосунок «Моя податкова».

Платників податків цікавило питання щодо  термінів  сплати податків фізичною особою – резидентом, яка протягом звітного календарного року отримувала іноземні доход. Фахівець повідомила, що  фізична особа – резидент, яка протягом звітного календарного року отримувала іноземні доходи зобов’язана самостійно сплатити суму податкових зобов’язань, які зазначені у поданій нею Декларації, для  громадянами та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність  до 01 серпня року, що настає за звітним  та протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації для  фізичних осіб - підприємців.

Платників податків цікавили питання щодо  можливостей отримання податкової знижки за витратами календарного року.

Зазначено, що у 2024 році  фізичні особи мають можливість отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2023 році.

Для цього до 31 грудня 2024 року включно необхідно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Під час відповідей на запитання акцентовано увагу, що право на отримання податкової знижки не переноситься на наступний рік. Тобто засвідчити свої витрати, аби повернути частину коштів за 2023 рік, можна лише до кінця поточного року. 

Податківець зосередила увагу, що право на податкову знижку визначено ст. 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених Кодексом (п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, крім випадку, визначеного п.п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 Кодексу.

Також, були задані питання щодо витрат, які включаються до податкової знижки.

А саме, до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача)), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу). 

Копії зазначених у п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексом (абзац перший п.п. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 Кодексу).

До податкової знижки можна включити витрати, зокрема:

частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;

пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;

сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання;

страхові платежі за договором довгострокового навчання;

суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;

суми витрат на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;

суми коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу;

суми витрат у вигляді орендної плати (для внутрішньо переміщених осіб);

суми витрат на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19;

суми витрат на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.

З метою отримання права на податкову знижку платник податків подає податкову декларацію до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку.

Надані роз’яснення на питання щодо подання Податкової декларації. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».

Під час сеансу телефонного зв’язку надано консультації та усі платники податків отримали вичерпні відповіді на поставлені питання.

Фахівець нагадала, що за отриманням усних консультації з питань застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати ЄСВ, допомоги у користуванні сервісами Електронного кабінету платника та застосунку «Моя податкова» щодо отримання адміністративних послуг, подання податкової звітності до органів ДПС, сплати податків та отримання інших сервісів можна звернутись до працівника  Східної ДПІ за телефоном:

 + 38 (032) 297-30-47