Фахівець Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Олеся Куровська провела телефонну «гарячу лінію» на тему: «Переваги офіційного працевлаштування найманих працівників».
Переваги легального оформлення найманих працівників – актуальна тема сьогодення. Отримання заробітної плати «в конверті», насамперед, позбавляє працюючих соціального захисту. Отже, кожен громадянин повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин. Це забезпечує право на зарахування періоду роботи до страхового стажу, згідно з яким обчислюється пенсія, матеріальна допомога у разі настання безробіття, а також компенсація тимчасової непрацездатності.
Пропонуємо Вашій увазі відповіді на деякі із питань, які були обговорені під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».
Які переваги офіційного працевлаштування найманих працівників:
Які правила оформлення працівників для ФОПа?
Оформлення найманих працівників у ФОП підлягає тим же правилам, що й усім іншим роботодавцям, відповідно до норм Кодексу законів про працю (далі – КЗпП).
Перше, що слід відзначити, – це те, що процедура оформлення працівників ФОП – роботодавців та перелік необхідних документів не відрізняються від інших підприємств. Документом, який починає цей процес, є заява про прийняття на роботу від потенційного працівника, де зазначається дата початку роботи та посада.
Наступним етапом є укладання трудового договору, який повинен бути укладений письмово у двох примірниках, по одному для кожної сторони. Умови такого договору не повинні погіршувати становище працівників порівняно з законодавством України про працю.
Після цього роботодавець повинен видати наказ про прийняття працівника на роботу та повідомити територіальний орган ДПС України про прийняття працівника. Крім того, роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та посадовою інструкцією, призначити йому робоче місце і забезпечити необхідними засобами для роботи.
Проте обмеження по кількості найманих працівників залежить від системи оподаткування ФОП.
Які мають обмеження ФОПи по кількості найманих працівників?
ФОПи на загальній системі оподаткування не мають обмежень по кількості працівників. У той час як для ФОПів на спрощеній системі оподаткування обмеження встановлені в залежності від групи єдиного податку. Для групи 1 наймані працівники не передбачені, для групи 2 – до 10, для групи 3 – необмежено.
Яку звітність подає ФОП з найманими працівниками?
ФОПи з найманими працівниками подають додатковий звіт щокварталу, який включає Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску – подають підприємці, у яких було нарахування та виплата заробітної плати найманим працівникам, якщо здійснювали виплату по договору.
Який мінімальний розмір єдиного соціального внеску (далі – єдиний внесок) у 2024 році?
Розмір єдиного внеску складав з 1 січня 2024 року – 1562 грн., а з 1 квітня 2024 року – 1760 гривень на місяць.
Яка сума штрафу за порушення трудового законодавства?
Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі вчинення порушень законодавства про працю, що передбачено статтею 265 КЗпП.
За порушення трудового законодавства сума штрафу залежить від розміру МЗП в 2024 році.
Державним бюджетом на 2024 рік визначено мінімальний розмір заробітної плати:
З 1 січня 2024 року – 7100 грн., з 1 квітня 2024 року – 8000 гривень.
Отже, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві, та виплати без нарахування та сплати єдиного внеска застосовується наступна відповідальність:
Штраф у 10 – кратному розмірі МЗП, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення: у січні – березні 2024 року – 71000 грн., у квітні – грудні 2024 року – 80000 гривень.
Учинення порушення повторно протягом двох років із дня виявлення порушення штраф у 30 МЗП за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення: у січні – березні 2024 року – 213000 грн., у квітні – грудні 2024 року – 240000 гривень.
До роботодавців – єдинників першої – третьої груп застосовується попередження.
Офіційне оформлення трудових відносин зараховується до страхового стажу працівника і в майбутньому впливатиме на розмір пенсії. Також ті, хто були офіційно працевлаштовані та втратили роботу, можуть стати на облік у центрах зайнятості й отримати підтримку від держави. Важливим є і те, що при офіційному працевлаштуванні найманий працівник не повинен хвилюватись про сплату податків і зборів та ведення податкової звітності. За це відповідальний роботодавець.
Отже оформлення трудових відносин та легалізація робочих місць для роботодавця – це позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.
Також фахівець проінформувала, що запроваджено дистанційний запис для отримання послуг в Добропільській ДПІ – Електронну чергу. Щоб здійснити попередній запис необхідно звернутись до Контакт – центру ДПС за тел.: 0-800-501-00-7 (підменю 6 - записатись в електронну чергу).
Під час гарячої лінії платники податків отримали вичерпні відповіді на всі питання.