Головний державний інспектор Добропільської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій Полонська Віта провела телефонну «гарячу лінію» для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, на тему: «Міграція платників єдиного податку між групами та ставками».
Під час спілкування з платниками податків податківець акцентувала увагу на тому, що іноді трапляються випадки, коли ФОП – платнику єдиного податку доводиться переходити з однієї групи на іншу групу, не змінюючи статусу платника єдиного податку. Щодо цього може бути низка причин, скажімо: збільшення (зменшення) доходів, зміна кола контрагентів, зміна видів діяльності, виникнення потреби в розширенні/ зменшенні штату працівників тощо. Тому підприємець може (або змушений, щоб уникнути порушення правил застосування спрощеної системи оподаткування) прийняти рішення про зміну групи єдиного податку.
Наводимо найпоширені питання, що цікавили платників податків:
Як перейти з 3 групи на 2 групу єдиного податку з четвертого кварталу 2024 року?
Якщо ви бажаєте перейти на групу 2 посеред року, то це відбудеться не раніше наступного кварталу. В нашому випадку – з 1 жовтня. Для цього потрібно подати заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Ключовим критерієм переходу є дохід попереднього (2023 року) року. Навіть якщо в поточному році переходимо на іншу групу єдиного податку не з 1 січня, а з жовтня. Тобто перше, що треба перевірити – фактичний отриманий дохід за 2023 рік. Орієнтуємося на ліміт, виходячи з мінімальної заробітної плати установленої на 1 січня 2024 року. Тобто, на суму 5 921 400 грн (834 мінімальних зарплат). Вимога про контроль обсягу доходу за календарний рік, що передує переходу, поширюється не лише на зміну системи оподаткування, а й на перехід до іншої групи, міститься в абзаці 2 підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) і звучить так: «перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу».
Чи впливає зміна групи на порядок сплати єдиного соціального внеску?
Ні, не впливає. Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного податку, незалежно від обраної групи спрощеної системи, нараховують єдиний внесок на суму, яку такі платники визначають самостійно для себе, але не більш ніж максимальна величина бази нарахування єдиного внеску. Своєю чергою, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Тож, міграція платників єдиного податку з групи в групу на порядок обчислення та ставку єдиного внеску не впливатиме.
Якщо платник єдиного податку групи 1 чи 2 воліє обрати групу 3 зі ставкою єдиного податку 3 відсотки?
Передусім нагадаємо: згідно з підпунктом 298.1.5 пункту 298.1 статті 298 Кодексу платник єдиного податку може самостійно перейти до іншої групи платників єдиного податку шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Маємо на увазі заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308 «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку» (далі – Заява).
Отже, застосування новообраної групи платника єдиного податку починається з першого числа місяця наступного кварталу.
Водночас у платника єдиного податку групи 3, який є платником ПДВ, буде анульовано реєстрацію платника ПДВ у разі обрання ним групи 1 або 2 чи ставки єдиного податку, установленої для групи 3, що зараховує ПДВ до складу єдиного податку.
У разі, якщо платник єдиного податку групи 1 чи 2 воліє обрати групу 3 зі ставкою єдиного податку 3відс., йому, окрім заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, потрібно завчасно (згідно з пунктом 183.3 статті 183 Кодексу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового кварталу, з якого підприємець планує «підвищити» групу) подати заяву про реєстрацію платником ПДВ – (підпункт «в» підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 Кодексу).
Своєю чергою, платник єдиного податку групи 3, який обрав ставку в розмірі 5відс., може змінити обрану ставку на 3-відсоткову шляхом подання (підпункт «б» підпункт 4 пункт 293.8 стаття 293 Кодексу, абзац 2 пункт 183.4 статті 183 Кодексу):
- заяви щодо зміни ставки єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, у якому застосовуватимуть нову ставку;
- реєстраційної заяви платника ПДВ не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, у якому застосовуватимуть ставку єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ.
Якщо платник єдиного податку вирішить перейти з групи 3 або 2 до «молодшої» групи, то може виникнути запитання, а чи не стане перешкодою те, що ФОП здійснював види діяльності, заборонені в групі 1 або 2?
Ні, така особа зможе з нового кварталу перейти до «молодшої» групи. Але важливо переглянути види діяльності й не займатися ними в цій групі. Ба більше, треба виключити ці види діяльності з Реєстру платників єдиного податку.
У платників єдиного податку груп 1 або 2 ставка може змінитися не за їхнім бажанням, а у зв’язку зі змінами у здійснюваних видах діяльності (розширення або, навпаки, скорочення кількості здійснюваних видів діяльності) або території їх здійснення. Це може спричинити зміну ставки єдиного податку, що застосовувалася раніше.
Пунктом 298.5 статті 298 Кодексу передбачено необхідність подання Заяви з відміткою про вид зміни в полі 5.4 «Внесення змін до реєстру платників єдиного податку*** щодо» не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни:
- податкової адреси суб’єкта господарювання;
- місця здійснення господарської діяльності;
- видів господарської діяльності.
У цьому випадку ставка єдиного податку може бути як знижена, так і підвищена, причому не тільки через зміну податкової адреси.
Так, у разі здійснення платниками єдиного податку груп 1 та 2 кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, установлений для таких видів господарської діяльності (пункт 293.6 статті 293 Кодексу).
А в разі здійснення платниками єдиного податку груп 1 та 2 господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, установлений статтею 293 Кодексу для відповідної групи таких платників єдиного податку (пункт 293.7 статті 293 Кодексу).
Як подається декларація платника єдиного податку в разі зміни групи?
У групи 3 звітним періодом є квартал, відповідно, навіть переходячи до групи 1 або 2 або змінюючи ставку, за останній період роботи в групі 3 таким особам потрібно буде відзвітувати в строк, установлений для квартального періоду, — протягом 40 календарних днів після його завершення. На сплату єдиного податку дається ще 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання.
А що з платниками єдиного податку груп 1 та 2? У загальному випадку платники єдиного податку груп 1 та 2 зобов’язані подавати Декларацію єдиного податку один раз на рік після закінчення календарного року (пункт 296.2 статті 296 Кодексу). Водночас, згідно з підпунктом 296.5.1 пункту 296.5 статті 296 Кодексу вони повинні відзвітувати у квартальний строк у разі:
- перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного в пункті 291.4 Кодексу;
- самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, установленими для платників єдиного податку групи 2 або 3;
- відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків та зборів.
Що стосується переходу з групи 2 до «молодшої» групи 1, то для цього випадку в Кодексі не встановлено обов’язку подати декларацію до закінчення календарного року.
Відповідно, будучи першогрупником, платник єдиного податку відзвітує за результатами року, заповнивши і розділ II, і розділ III за періоди роботи в групах 1 та 2.
Податківиця також звернула увагу, що за отриманням усних консультацій з надання адміністративних послуг та практичної допомоги щодо подачі заяв та декларацій в електронному вигляді та з питань роботи по використанню електронних сервісів від ДПС платники можуть звернутись до фахівців ЦОП Добропільської ДПІ за адресою: м. Добропілля, пров. Європейський, б.4.
Проінформувала, що запроваджено дистанційний запис для отримання послуг в Добропільській ДПІ – Електронну чергу. Щоб здійснити попередній запис необхідно звернутись до Контакт – центру ДПС за тел.: 0-800-501-00-7 (підменю 6 - записатись в електронну чергу).
Під час гарячої лінії платники податків отримали вичерпні відповіді на всі питання.