Днями Олександрівською ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за темою «Декларування доходів громадян у 2024 році». З платниками спілкувалася старший державний інспектор ДПІ Валентина Гаврик.
Зокрема, під час проведення сеансу розглянуто такі питання:
Чи потрібно декларувати дохід від здачі в оренду у 2023 році власної квартири?
Відповідно до п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець.
Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі декларація) за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Отже, в даному випадку платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію за наслідками 2023 року.
Чи подавати декларацію у разі продажу автомобіля?
У разі продажу протягом року тільки одного легкового авто подавати річну податкову декларацію не потрібно.
Дохід, отриманий платником податку від продажу або обміну протягом року другого легкового автомобіля підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 %. Крім того, такий дохід оподатковується військовим збором 1,5 %.
Дохід, отриманий платником податку від продажу або обміну протягом року третього та наступного легкового автомобіля або мотоцикла, або мопеда, або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором 1,5 %.
Платник податку отримав у 2023 році спадщину від рідної тітки. Податок та військовий збір при нотаріальному оформленні спадщини не сплачувався. Чи необхідно подавати декларацію?
Відповідно до п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню.
Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Отже, в даному випадку платник податку повинен подати податкову декларацію за наслідками 2023 року.
Банк анулював борг - чи необхідно подати декларацію та сплатити податок?
Якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них.
Відповідно до п. 164.2 Кодексу сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу отриманого у вигляді додаткового блага обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.
Зазначений дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.