Нещодавно в Волноваській ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування 2024 та електронні сервіси ДПС». На запитання платників податків відповідав начальник ДПІ Геннадій Охрименко.
Під час сеансу телефонного зв’язку платників цікавили питання подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація про доходи), отриманих упродовж 2023 року та особливості подання декларації за допомогою електронних сервісів ДПС.
Відповідаючи на запитання: «Кому потрібно подати Декларацію про доходи та у які терміни?» розповів, що відповідно до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щорічно подають Декларацію про доходи до податкових інспекцій за місцем проживання за формою F0100214:
· фізичні особи – підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) та фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (до 01 травня року, наступного за звітним);
· громадяни, які бажають використати своє право на податкову знижку (до 31 грудня року включно, наступного за звітним);
· іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (п.п. 170.10.4 п. 170.10 ст.170 Кодексу);
· платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п.179.3 с.179 Кодексу);
· громадяни, у яких виникає обов’язок щодо подання Декларації про доходи (до 01 травня року, наступного за звітним), які протягом звітного року отримували:
- доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування (п.п.168.1.3 п. 168.1 ст.168 ПКУ): суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності, додаткове благо, тощо;
- доходи не від податкових агентів (п.п.168.2.1 п168.2 ст.168 ПКУ), тобто, від інших фізичних осіб, не зареєстрованих, як самозайняті особи (не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність) – це можуть бути спадщина, подарунки, доходи від надання в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу або обміну майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо);
- іноземні доходи (п.п.170.11.1 ст. 170 ПКУ).
- в інших випадках, передбачених законодавством.
Під час спілкування на питання щодо подання Декларації про доходи в електронному вигляді, посадовець наголосив на можливості подання декларації без відвідування податкової інспекції, в режимі онлайн.
Для цього потрібно скористатись сервісом «ЕК для громадян» розділ «Податкова декларація про майновий стан і доходи» у Електронному кабінеті на вебпорталі ДПС, який надає можливість часткового автоматичного предзаповнення декларації, перевірки звітності на наявність арифметичних помилок. Необхідно лише підписати декларацію за допомогою електронного ключа та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді. Отримати електронний ключ можливо у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів, у тому числі самостійно за допомогою Інтернет - банкінгу.
На запитання «Як дізнатися про актуальні реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету» відповів, що для цього потрібно скористатись приватною частиною Електронного кабінету платника, де у меню «Стан розрахунків з бюджетом» відображаються реквізити для сплати податків. Також їх можна завантажити з вебпорталу ДПС України. Для цього необхідно перейти в меню «Рахунки для сплати платежів» (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/), з переліку обрати область, до якої відноситься територіальна громада, в якій платник знаходиться на податковому обліку. В електронному файлі, який буде запропоновано до завантаження у форматі Exсel, за допомогою фільтрів можна знайти відповідний населений пункт та вид податку.
Геннадій Охрименко звернув увагу, що кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом згідно з ст. 67 Конституції України. У разі неподання або несвоєчасного подання громадянами Декларації про доходи або подання її з порушенням вимог податкового законодавства тягне за собою попередження або накладання штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами)).
В ході телефонної розмови платники податків, які зателефонували на «гарячу лінію», отримали вичерпні відповіді на всі запитання, які їх цікавили.