У Волноваській ДПІ ГУ ДПС у Донецькій області за участі начальника Волноваської державної податкової інспекції Геннадія Охрименка 9 травня відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання з обліку платників податків».
Керівник ДПІ зазначив, що наші підприємці в складних умовах продовжують працювати, створювати робочі місця та сплачувати податки. Окреме питання стосується мобілізованих ФОП. Діюче законодавство передбачає, що мобілізовані ФОП звільняються від сплати та подання звітності з ПДФО, єдиного податку та військового збору на весь період служби. Але для оформлення цієї процедури відводиться лише 10 днів, в які вкластися вкрай важко. ДПС пропонує збільшити цей термін до 180 днів. Крім того, пропонується не нараховувати мобілізованому ФОП до місяця демобілізації авансові внески з єдиного податку та військового збору. Такі пропозиції суттєво покращать умови для мобілізованих ФОП.
.Під час діалогу громадяни мали можливість отримати фахові консультації з питань взяття на облік за основним місцем обліку та зняття з обліку фізичної особи – підприємця в контролюючих органах.
З якого віку ФО має право займатися підприємницькою діяльністю?
Відповідно до частини третьої статті 35 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.
За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.
Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов’язки (частина четверта статті 35 ЦКУ).
Як здійснюється взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи – підприємця?
Відповідно до пункту 6.1 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями (далі – Порядок №1588), взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи – підприємця (далі – Підприємець) здійснюється після її державної реєстрації згідно із Законом України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями (далі – Закон №755), контролюючим органом за місцем її державної реєстрації на підставі:
· відомостей про державну реєстрацію Підприємця;
· відомостей про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності Підприємця.
Контролюючі органи здійснюють контроль відомостей, які надійшли стосовно фізичної особи – підприємця з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), у порядку, визначеному пунктом 3.3 розділу III Порядку № 1588 (пункт 6.2 розділ VI Порядку №1588).
Взяття на облік за основним місцем обліку Підприємця контролюючим органом проводиться у день отримання відомостей про державну реєстрацію Підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідного повідомлення державного реєстратора в журналі реєстрації заяв та повідомлень про взяття на облік (унесення змін) платників податків (для самозайнятих осіб) за формою № 7-ОПП (пункт 6.4 розділ VI Порядку №1588).
Згідно з пунктом 6.5 розділу VI Порядку №1588 дані про взяття на облік Підприємця передаються до ЄДР у день взяття на облік за основним місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, в якому Підприємця взято на облік.
Як здійснюється взяття на облік платника податків в контролюючому органі за неосновним місцем обліку?
Порядок взяття на облік за неосновним місцем обліку платників податків визначено Порядком №1588. Для взяття на облік за неосновним місцем обліку, платник податків подає до відповідного контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП.
Заява за формою № 17-ОПП може бути подана як до контролюючого органу за неосновним місцем обліку, так і до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Також взяття на облік за неосновним місцем обліку здійснюється на підставі:
· повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, та якщо у такому повідомленні платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування;
· заяви для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність за формою № 5-ОПП, та якщо у такій заяві платник зазначив про бажання стати на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням робочого місця.
У разі якщо платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку, у повідомленні за формою № 20-ОПП або заяві за формою № 5-ОПП, платник податків звільняється від обов’язку подання до контролюючого органу заяви за формою № 17-ОПП.
Як здійснюється взяття на облік ФОП, яка протягом року вдруге зареєструвалася у державного реєстратора, але у контролюючих органах ще не була знята з обліку?
Незалежно від того, що процедура зняття з обліку фізичної особи – підприємця в контролюючих органах не завершена, але протягом року такий платник вдруге зареєструвався у державного реєстратора, то взяття його на облік здійснюється контролюючими органами за основним місцем обліку у день отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань щодо фізичної особи – підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації повідомлення державного реєстратора.
При цьому взяття на облік фізичної особи – підприємця, яка протягом року вдруге зареєструвалася у державного реєстратора, але у контролюючих органах ще не була знята з обліку, не припиняє її зобов’язань по забезпеченню остаточних розрахунків з податків від провадження підприємницької діяльності за її першою реєстрацією.
Які дії необхідно здійснити фізичній особі – підприємцю для зняття з обліку в контролюючому органі?
Звернула увагу, що існує покроковий алгоритм дій фізичних осіб – підприємців при закритті підприємницької діяльності та зняття з обліку у контролюючих органах:
Крок 1. Звернення до державного реєстратора. Необхідно подати заяву про припинення підприємницької діяльності до державного реєстратора за місцем реєстрації.
Крок 2. В податкову інспекцію подати відповідну звітність. Фізична особа – підприємець (далі – Фізична особа) на загальній системі оподаткування подає податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація про доходи). Фізична особа — спрощенці подає податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи – підприємця (далі – декларація єдиного податку). Також звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску та податкова у декларацію з податку на додану вартість (далі – декларація ПДВ) для платників ПДВ.
Крок 3. Провести остаточні розрахунки з бюджетом. Сплатити єдиний податок та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - Єдиний внесок) за місяць, в якому подали заяву держреєстратору. Якщо не було сплачено податки і збори в попередніх періодах – теж необхідно сплатити.
Крок 4. Закрити усі рахунки відкриті у фінансових установах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб). Для того, щоб закрити рахунок Фізична особа подає у банк відповідну заяву у довільній формі.
Крок 5. Зняття з обліку в контролюючих органах. Відповідно до чинного законодавства контролюючі органи проводять перевірки платників щодо правильності нарахування податків і зборів. У разі подання необхідної звітності і відсутності заборгованості з податків, фізична особа знімається з обліку в органах ДПС.
Яка дата вважається датою зняття з обліку фізичної особи – підприємця у відповідному контролюючому органі?
Зняття з обліку фізичної особи – підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому пунктом 65.10 статті 65, статті 67 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), розділ ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1588).
Згідно з підпунктом 1 пункту 11.18 розділу XI Порядку № 1588 підставою для зняття фізичної особи – підприємця як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є, зокрема, відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням.
Дата зняття з обліку фізичної особи – підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Дані про зняття з обліку фізичної особи – підприємця передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку.
Відповідно до підпункту 6 пункту 11.18 розділу XI Порядку № 1588 після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Всі додзвонювачі отримали вичерпні відповіді та роз’яснення на запитання, які їх цікавили.