У Добропільській ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області стало доброю традицією проведення семінарів для платників податків, під час яких суб’єкти господарювання з перших вуст можуть отримати відповіді на запитання, які їх цікавлять.
Так нещодавно фахівці податкової інспекції провели семінар для бухгалтерів та підприємців на тему: «Реєстрація ПРРО в Е – кабінеті. Легалізація майна. Переваги надання звітності в електронному вигляді. Об`єднана звітність з ПДФО та ЄСВ».
У семінару взяла участь в.о. начальника Добропільської ДПІ Світлана Хованська та головний державний інспектор Олена Сузіна.
Світлана Хованська звернула увагу на переваги програмного РРО, такі як: реєстрація ПРРО через Електронний кабінет; можливість використання контрольно - звітної інформації, що передається від пристрою (чеки) суб’єктами господарювання, для самоконтролю та громадянами для захисту їх прав як споживачів; відмова від друку паперових чеків; безкоштовне програмне забезпечення та інтерфейси користувачів - суб’єктів господарювання та покупців; можливість використання офлайн.
Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316602), що подається в електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет (портальне рішення для користувачів або програмного інтерфейсу (АРІ)) або засобами телекомунікацій.
Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.
Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).
При цьому, головна мета проведення семінару – проведення роз`яснення щодо застосування РРО та ПРРО. Спікер акцентувала увагу на тому, що з 01.01.2022 набирають чинності положення абзацу четвертого пункту 61 підрозділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ згідно з яким фізичні особи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме – платники єдиного податку ІІ – ІV груп, зобов`язані застосувати реєстратори розрахункових операцій (далі –РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) для здійснення розрахункових операцій.
Для спрощення процесу реєстрації розрахункових операцій, фахівці рекомендують використовувати матеріали банеру «Програмні РРО», що розміщені за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Матеріали банеру містять актуальні нормативні-правові акти, які регулюють відносини у сфері реєстрації та застосування РРО/ПРРО, відповіді на поширені питання, що надходять до ДПС від користувачів ПРРО, презентаційні матеріали тощо.
Світлана Хованська зазначила, що у банері наявні покрокові інструкції зі встановлення та налаштування ПРРО, а саме:
(https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy-/, та https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy-dodatok-prrosto/),
відеоуроки щодо реєстрації ПРРО та відео інструкція щодо Порядку введення бліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців розміщені за посиланням:
https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/.
Не оминули увагою і питання одноразового добровільного декларування – це можливість легалізувати доходи та власність.
Податкова амністія – цивілізована легалізація активів на компромісних умовах, яка передбачає добровільне декларування громадяни своїх активів, отриманих за рахунок доходів, з яких не були сплачені податки до 1 січня 2021 року.
Задекларувати свої статки можуть як громадяни України, які на даний час живуть тут, так і ті, хто перебуває за кордоном, але були резидентами, коли отримували неоподатковані доходи.
Скористатися амністією не мають права особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають або визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції. Окрім цього, декларантами не можуть бути неповнолітні та люди, що перебувають під опікою, а також ті, хто потрапив під санкції.
Податкові ставки коливаються, залежно від виду не задекларованих активів. Із грошей на рахунках в банках, а також з інших активів, які перебувають в Україні – 5%. Із валюти, яка перебуває на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших за кордоном – 9%. Водночас якщо ці активи задекларувати протягом перших півроку дії податкової амністії, тоді ставка – 7%. Одноразова декларація подається виключно в електронній формі через Електронний кабінет платника. Термін подання – до 1 вересня 2022 року.
Головним державним інспектором Оленою Сузіною на семінарі були розглянуті наступні питання:
Переваги подання звітності в електронному вигляді: найпопулярнішим електронним сервісом є Електронний кабінет, за допомогою якого здійснюється взаємодія органів ДПС та платників у режимі реального часу та який на сьогодні забезпечує повний спектр послуг для платників податків, як юридичних так і фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб – громадян.
Цей зручний безкоштовний сервіс працює цілодобово в режимі реального часу за допомогою персональних комп`ютерів та смарт-пристроїв з використанням електронно-цифрового підпису будь – якого акредитованого центру сертифікації ключів.
У кабінеті платник може переглянути особисту інформацію – перш за все, це реєстраційні та ідентифікаційні дані, дані податкового обліку та реєстрів, дані щодо розрахунків з бюджетом. При цьому платники мають можливість переглянути всю подану звітність незалежно від способу подання.
Через Електронний кабінет надано можливість електронного листування з контролюючими органами.
Також у рамках кампаній декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців фізичним особам через Електронний кабінет платника надано можливість отримати відомості про отримані доходи та утримані податки, а також підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб в електронному вигляді.
Податківець наголосила на тому, що використання Електронного кабінету заощадить час та позбавить необхідності відвідувати Центри обслуговування платників, що скоротить кількість візитів до контролюючих органів.
Друге: щодо об`єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ. Оскільки нову об`єднану звітність з єдиного внеску, військового збору та ПДФО (розрахунок) платники податків подають лише з цього року, ця тема надзвичайно актуальна, і викликає чимало запитань.
Олена Сузіна розповіла про терміни, порядок подання та всі нюанси нової звітності. Вона, зокрема, зазначила, що цього року останній день подання Розрахунку за ІV квартал 2021 року для платників податків буде включно до 9 лютого 2022 року.
До складу Розрахунку входять 6 додатків, які є невід`ємною його частиною, і подаються до контролюючого органу у складі такого Розрахунку. Заповнення показників у Розрахунку та додатках здійснюється з розбивкою по місяцях звітного кварталу. Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку.