Бахмутські податківці роз’яснюють. Згідно статті 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Але, чимало роботодавців це просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці.
Легалізація трудових відносин та заробітної плати - є одним з ключових напрямків роботи податкової служби. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до місцевих бюджетів та державних соціальних фондів.
Зауважимо, що наслідком «тіньової» зайнятості для громадян, насамперед, є:
- втрата можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як щорічні відпустки, державна допомога сім'ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, субсидії тощо;
- приховування реального доходу, що впливає на недостовірність наданої інформації при зверненні за соціальними пільгами;
- втрата трудового стажу при розрахунку розміру пенсії;
- відсутність внесків до фондів соціального страхування, що унеможливлює соціальний захист працівників;
Громадяни також втрачають право на пенсійне забезпечення та можливість отримання державної допомоги у разі втрати роботи.
За 2020 рік по Бахмутському регіону оформлено 1397 трудових угод з громадянами, які офіційно не були працевлаштовані. В результаті до бюджету надійшло 1,7 млн гривень податку на доходи фізичних осіб та військового збору, 1,8 млн гривень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, підвищили рівень заробітної плати 175 підприємств, додаткові надходження по податку на доходи фізичних осіб та військового збору склали 244 тис. гривень, по єдиному внеску - 280 тис.гривень.
Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є основним джерелом наповнення фондів соціального страхування, за рахунок яких фінансуються державні соціальні програми, здійснюється виплата пенсій тощо. Так платниками Бахмутського регіону за 2020 рік сплачено 813 млн гривень єдиного внеску, що більше минулорічних показників на 36 млн. гривень.
Податківці вкотре наголошують на неухильному дотриманні роботодавцями законодавства про працю, недопустимість оплати праці «у конвертах», використання праці неоформлених найманих працівників.