Важливим фактором для підвищення іміджу та ступеня довіри платників до податкової служби є залучення керівників місцевих органів влади до проведення роз’яснювальної роботи з питань декларування громадянами доходів, отриманих у 2020 році.
У квітні цього року в приміщенні Центру обслуговування платників Волноваської ДПІ була організована зустріч мешканців Волноваського району за участі заступника голови Волноваської районної ради Демченко Сергія Володимировича та начальника Волноваської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Охрименка Геннадія Анатолійовича.
Під час зустрічі розглядалися питання декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2020 року, та наповнення місцевих бюджетів.
Сергій Демченко звернув увагу присутніх, що для забезпечення потреби в коштах для виконання соціальних видатків громади необхідно своєчасне надходження платежів до бюджету. Наголосив, що обов’язок громадянина подавати річну податкову декларацію передбачено Конституцією України.
Річну податкову декларацію про доходи за минулий рік зобов’язані заповнити і подати до 1 травня 2021 року громадяни та самозайняті особи, що отримали доходи, з яких торік не сплачено податок на доходи фізичних осіб.
Охрименком Геннадієм Анатолійовичем було звернуто увагу, що згідно вимог Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню підлягають:
- доходи, з яких при нарахуванні або виплаті ПДФО не утримувався;
- доходи від особи, яка не є податковим агентом (в тому числі від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо);
- спадок від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, та подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення;
- додаткове благо, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року;
- доходи від продажу інвестиційних активів;
- іноземні доходи.
Однак є випадки, коли особи можуть подати декларацію добровільно для отримання податкової знижки. При добровільній подачі декларації податки не сплачуються до бюджету, а повертаються платникам з надмірно сплаченого податку на доходи фізичних із заробітної плати в минулому податковому році.
Положеннями статті 166 Податкового кодексу визначено перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, зокрема, якщо громадяни сплачували протягом року:
- за навчання закладам освіти за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення;
- проценти за іпотечним житловим кредитом;
- суму страхових внесків, премій та пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський депозитний рахунок, на пенсійні вклади за себе або членів своєї сім’ї;
- на будівництво (придбання) доступного житла;
- оплату вартості державних послуг, пов’язаних з всиновленням дитини;
- переобладнання транспортного засобу;
- допоміжні репродуктивні технології.
Правом на податкову знижку громадяни можуть скористатися упродовж усього 2021 року.
Враховуючи карантинні обмеження, під час заходу платникам роз’яснені переваги користування безкоштовними електронними сервісами ДПС України, зокрема, Електронним кабінетом. Наголошено, що для подання декларації в електронній формі необхідно користуватися сервісом ДПС України «Електронний кабінет» (cabinet.tax.gov.ua), попередньо отримавши кваліфікований електронний підпис. Також надана інформація про сервіс «InfoTAX» і Telegram-канал Державної податкової служби України, офіційні сторінки у соціальній мережі Facebook Державної податкової служби України і Головного управління ДПС у Донецькій області.