Днями за участі старшого державного інспектора Мирноградської ДПІ Головного управління ДПС у Донецькій області Інни Конопльової відбулося спілкування з платниками податків засобами skype у режимі відео-звʼязку.
Платників цікавило питання подання річного Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою №Д5.
Запитання 1. В який строк фізичний особі – підприємцю потрібно подати форму № Д5 і сплатити ЄСВ за 2020 рік?
Фізичні особи – підприємці подають Форму № Д5 за рік — не пізніше 09 лютого 2021 року, а останній день сплати 19 січня 2021 року.
Також фахівець звернула увагу, що з 01.01.2021 функціонують нові рахунки, відкриті на імʼя територіальних органів ДПС для сплати коштів єдиного внеску.
Запитання 2. Чи можна не подавати форму № Д5, якщо у 2020 році ФОП не вів діяльності?
У 2020 році ЄСВ «за себе» зобов’язані були сплачувати всі ФОП (і «спрощені», і «загальносистемники»), навіть якщо вони не вели діяльності й не отримували доходу. Було карантинне звільнення за березень — травень 2020 року, а для платників єдиного податку першої групи ще за грудень 2020 року, але загалом за 2020 рік відзвітувати обов’язково потрібно.
Запитання 3. Яким чином заповнюються показники граф 3 та 4 таблиці 1 Звіту за Форма № Д5 (річна)) за звітний 2020 рік за місяці звільнення від ЄСВ?
Платниками, звільненими від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску відповідно до вимог Законів України від 17.03.2020 р. № 533-ІX та від 04.12.2020 р. № 1072-IX у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Форма № Д5 (річна)) за звітний 2020 рік графи 3 та 4 таблиці 1 заповнюються таким чином:
у графі 3 «Сума чистого доходу в податковій декларації/ Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» зазначається:
– фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку), задекларованого у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску,
– фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається самостійно визначена сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць,
– членами фермерського господарства – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного розподіленого доходу, отриманого такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску;
у графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини»:
– проставляються прочерки в розрізі місяців звітного року, а саме:
у березні, квітні, травні – фізичними особами – підприємцями, в тому числі, тими, які обрали спрощену cистему оподаткування, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства,
у грудні – фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, і належать до першої групи платників єдиного податку, та фізичними особами – підприємцями, на загальній системі оподаткування, на яких поширюється дія Закону України від 04.12.2020 р. № 1071-IX;
– показники інших календарних місяців звітного року, протягом яких такі платники перебували на обліку як платники єдиного внеску, заповнюються на загальних підставах, визначених ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».