В Дружківській державній податоковій інспекції повідомили, що з наступного року скасовується вимога обов’язкової реєстрації книги обліку доходів та витрат для фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування, а також обов'язок ведення книги обліку доходів для фізичних осіб-підприємців, платників єдиного податку І-ІІІ груп. Дані норми передбачені Законом України від 14.07.2020 року №786 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування Електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців».
Однак, слід зазначити, що норми закону зобов’язують вести облік діяльності у довільній формі, а саме: в паперовому чи електронному вигляді через Електронний кабінет.
Зокрема, з 1 січня 2021 року фізичні особи-платники єдиного податку І і ІІ груп та ІІІ групи – неплатники ПДВ вестимуть облік діяльності у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів, а підприємці ІІІ групи - платники ПДВ - у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.
Водночас, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, будуть зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності за встановленою формою, в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.
Звертаємо увагу, що до 31 грудня 2020 року Податкові вимоги щодо ведення книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат залишаються незмінними.
Слід зазначити, що книги обліку, які ведуть фізичні особи-підприємці, необхідно зберігати протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.
Згідно з Законом України від 16.01.2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» передбачено збільшення штрафних санкцій за порушення норм зберігання первинних документів. У разі порушення встановлених законодавством строків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, або їх втрата чи зіпсування, а також не ведення або ведення не належним чином книги обліку тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень (раніше було 510 гривень). Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень (раніше 1020 гривень).