В Костянтинівсько-Дружківському управлінні роз’яснили, що декларацію про майновий стан громадянина можна подати в електронному вигляді за допомогою ключів електронного підпису, які отримала самозайнята особа (ФОП, ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність).
Подання електронних документів здійснюється платниками податків відповідно до норм Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 557), на підставі договору про визнання електронних документів (далі – Договір), що визначає взаємовідносини суб’єктів електронного документообігу (далі – СЕД) та укладається з контролюючим органом.
Абзацом десятим п. 2 розд. І Порядку № 557 визначено, що кваліфікований електронний підпис (далі – КЕП) – удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу КЕП і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Згідно з п. 38 частини першої ст. 1 Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» сертифікат відкритого ключа – електронний документ, який засвідчує належність відкритого ключа фізичній або юридичній особі, підтверджує її ідентифікаційні дані та/або надає можливість здійснити автентифікацію вебсайту.
Відповідно до абзаців четвертого та п’ятого п. 3 розд. ІІ Порядку № 557 створення електронного документа завершується накладанням на нього КЕП підписувача (підписувачів) та кваліфікованої електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді.
Автор електронного листа має право отримати кваліфіковану електронну довірчу послугу у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Вимоги у сфері електронних довірчих послуг та Порядок перевірки дотримання вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2018 року № 992 зі змінами та доповненнями.
Фізичні особи, які не є самозайнятими особами, автоматично вважаються СЕД та мають право подавати електронні документи до контролюючих органів виключно з використанням КЕП (абзац другий п. 1 розд. ІІІ Порядку № 557).
Самозайнята особа (фізична особа – підприємець, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність), що отримала кваліфікований електронний підпис у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, у визначеному законодавством порядку, може скористатись ним для подання звітності в електронному вигляді, як фізична особа.
Крім того, фізична особа, яка отримала кваліфікований електронний підпис у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, у визначеному законодавством порядку за умови приєднання до договору про визнання електронних документів (далі – Договір) може скористатись ним для подання звітності в електронному вигляді, як самозайнята особа (фізична особа – підприємець, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність) за наявності діючого Договору.